چهارشنبه , 7 آبان 1399
خانه / دانش و فناوری / ویروس های کامپیوتری چگونه کار می کنند؟

ویروس های کامپیوتری چگونه کار می کنند؟

بیا تو مالزی -

ویروس های رایانه ای بسیار اسرارآمیز هستند و توجه بسیاری از برنامه نویسان ، مشاوران امنیتی شبکه های اینترنتی و حتی افراد عادی را که از رایانه برای کارهای معمولی خود استفاده می کنند ، به خود جلب کرده است و سالانه هزینه هنگفتی برای جلوگیری از انتشار و بالا بردن امنیت شبکه ها و رایانه ها در مقابل ویروس ها صرف می شود…
اگر بخواهیم از دید دیگری به ویروس ها نگاه کنیم ، نقاط آسیب پذیری و میزان آسیب پذیر بودن سیستم رایانه ای یا شبکه ای که ما در حال کار با آن هستیم ، به ما نشان می دهد.

یک ویروس که از طراحی و زیرساخت پیچیده و سازمان یافته ای بهره مند باشد ، می تواند تاثیرات شگفت انگیز و در بعضی موارد مخربی روی شبکه اینترنت بگذارد.

آثاری که این ویروس ها بر اینترنت می گذارند و تعداد رایانه هایی که آلوده می کنند ، خود نشان دهنده ارتباطات پیچیده و عظیم انسان ها ، رایانه ها و شبکه های اطلاع رسانی در اینترنت است اما وقتی عملکرد این ویروس ها را بررسی کنید ، از طرز کار ساده آنها شگفت زده می شوید البته تعداد ویروس ها ، در حال حاضر در حال کاهش است ولی بعضی اوقات شخصی روش جدیدی را برای ساختن آنها پیدا می کند و به این ترتیب ویروس جدیدی طراحی و ساخته می شود.

در واقع ویروس ها یک برنامه یا کد بسیار کوچک هستند که روی برنامه های بزرگتر سوار می شوند ، یعنی بین کدهای اصلی یا فایلهای اصلی یک برنامه دیگر که معمولا پرکاربرد هستند ، قرار می گیرند و به محض نصب برنامه اصلی ، خود را وارد سیستم رایانه ای کاربر قربانی می کنند و هنگام اجرای برنامه به صورت خودکار اجرا و شروع به تخریب می کنند.

البته ویروس ها به انواع مختلفی همچون کرمها، اسبهای تراوا و ویروس های پست الکترونیکی تقسیم می شوند.در ویروس های پست الکترونیکی که از طریق نامه های الکترونیکی منتشر می شوند ، با وارد شدن به رایانه فرد، خود را از طریق نامه هایی که در فهرست Address book شخص قربانی موجود هستند ، منتشر می کنند.

یک کرم هم قسمت کوچکی از یک برنامه است که از طریق رایانه هایی که تحت یک شبکه کار می کنند و یا حفره های امنیتی موجود در یک سیستم عامل یا برنامه های اجرایی خود را منتشر می کند.
روش انتشار آنها از طریق شبکه به این صورت است که یک کرم ابتدا برای وارد شدن ، رایانه مورد نظر خود را اسکن و حفره های امنیتی موجود در آن را شناسایی می کند سپس از طریق این حفره ها وارد رایانه دیگری می شود و خود را گسترش می دهد.

همچنین اسبهای تراوا هم از یک برنامه ساده ساخته می شوند. آنها می توانند از طریق یک بازی اینترنتی On-line یا دریافت ایمیل و… وارد سیستم شوند ولی وقتی اجرا می شوند ، اثرات بسیار بدی روی سیستم ها می گذارند. به عنوان مثال ، ممکن است اطلاعات هارد دیسک را پاک کنند یا حتی هارد را بسوزانند، ولی ضعف این نوع آلودگی ها تنها در این است که به صورت خودکار نمی توانند خود را منتشر کنند. پس بهتر است قبل از استفاده از هر برنامه ، نامه یا بازی مراقب انتشار این نوع آلودگی ها باشید.

بهاره صفوی
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب