خانه / اخبار مالزی / مطالب مالزی / پاسپورتم گم شده چه کنم ؟

پاسپورتم گم شده چه کنم ؟

بیا تو مالزی - راهنمای اضطراری و کاربردی به منظور انجام امور قانونی برای کسانی که گذرنامه خود را گم کرده اند…

توجه: این راهنما بر اساس توصیه های اداراه مهاجرت مالزی تهیه شده است و در کشور های دیگر ممکن است انجام مراحلی متفاوت لازم باشد.

قبل از گم شدن گذرنامه:

۱٫ حتماً یک سری کپی خوانا از تمام صفحات گذرنامه آماده کنید و نگه دارید.

۲٫ گذرنامه را در جای امنی بگذارید تا از گم شدن یا مخدوش شدن محفوظ باشد.

۳٫ از همراه داشتن گذرنامه خوداری کنید. یک کپی از صفحات اصلی و ویزا را همراه داشته باشید اما گذرنامه را به جز در مواقع ضروری با خود حمل نکنید.

۴٫ بهتر است شماره گذرنامه خود را از بر باشید.

پس از گم شدن گذرنامه:

۱٫ گزارش به پلیس:

باید به نزدیکترین اداره پلیس مراجعه نمائید و گم شدن یا سرقت گذرنامه را صورتجلسه کنید.ادارات پلیس ۲۴ ساعته هستند پس وقت را تلف نکنید اگر نمی دانید نزدیکترین مرکز کجاست با فوریتهای پلیس ۹۹۹ تماس بگیرید و آدرس آن را جویا شوید. اکثر نیروی های پلیس مالزی به خوبی انگلیسی صحبت می کنند. اگر انگلیسی نمی دانید از یک مترجم قابل اعتماد کمک بگیرید. هرگز هرگز هرگز هیچ صورتجلسه ای را تا از مفهوم آن دقیقاً اطلاع ندارید امضا نکنید البته در ادارات پلیس مالزی کامپیوتر را در اختیار شما می گذارند تا خودتان گزارش یا شکایت را تایپ کنید.  دو نسخه از صورتجلسه را از اداره پلیس بگیرید یکی برای سفارت و دیگری برای اداره مهاجرت در پوترا جایا.

۲٫ مراجعه فوری به سفارت

به سفارت ایران در امپنگ- یوتان مراجعه کنید تا پاسپورت جدید بگیرید:تلفن ۴۲۵۱۴۸۲۵ سفارت مدارکی از قبیل عکس، شناسنامه، کپی پاسپورت قبلی و غیره از شما طلب می کند. اگر مدارک کامل در اختیار ندارید برای تکمیل صبر نکنید و فوراً به سفارت مراجعه کنید و راهنمایی بگیرید.

۳٫ مراجعه به اداره مهاجرت مالزی

به آرس زیر در پوترا جایا مراجعه کنید:

Enforcement Division at Immigration Headquarters, 4th Floor, Block 2G4, Podium, Precint 2, Putra Jaya

درهنگام مراجعه به اداره مهاجرت مدارک زیر را همراه داشته باشید:

صورتجلسه پلیس، گذرنامه جدید و هر یک از این مدارک را که در اختیار دارید: کپی گذرنامه و ویزای قبلی، بلیط هواپیما، کارتهای اقامتی مالزی از قبیل کارت دانشجویان یا mm2h یا Expatriate اگر این کارتها نیز مفقود شده اند همین مراحل را باید ابتدا انجام دهید اما پذیرش، موافقتنامه ها و سایر مدارک مربوطه را به همراه ببرید و اگر با تور سفر می کنید از آژانس مربوطه معرفی نامه بگیرید.

در اداره مهاجرت چه اتفاقی می افتد:

۱۰۰ رینگیت از شما دریافت می شود. اگر اقامت شما غیر توریستی و قانونی باشد مهلت ویزا و برچسب مربوطه وارد گذرنامه جدید می شود. اگر اقامت شما در مالزی توریستی و قانونی باشد برای شما Special Pass  یا ویزای اضطراری صادر می شود که حد اقل ۷ روز برای خروج از مالزی و بازگشت به ایران مهلت خواهید گرفت. اگر اقامت شما غیر قانونی باشد مطابق مقررات با شما برخورد می شود که معمولاً جریمه نقدی تا سقف ۳۰۰۰ رینگیت و صدور Special Pass  می باشد تا در اولین فرصت به ایران بازگردید. با ویزای اضطراری نامه ای نیز به شما می دهند که باید به افسر کنترل گذرنامه در فرودگاه یا مبدا خروجی تحویل دهید.

نکته: در مواقع اضطراری از قبیل گم کردن پاسپورت ضمن تماس با سفارت ایران اقدامات لازم را انجام دهید و از پرداخت هر هزینه ای به افراد متفرقه، وکلا و …. خودداری کنید معمولاً مراجعه به افراد متفرقه نه تنها کمکی نمی کند بلکه دردسر و پیچیدگی این امور را افزایش می دهد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نخستین مدرسه بین المللی Queensland در مالزی

بیا تو مالزی - نخستین مدرسه بین المللی Queensland با برنامه هایی برای جذب دانش …

2 دیدگاه

  1. برای مراجعه به سفارت آدرس ذکر شده (آمپنگ یوتان )صحیح نمی باشد بلکه باید به ساختمان بخش کنسولی در منارا پارک که نزدیک برج دو قلو هست مراجعه کنند . تصحیح آن موجب عدم گمراهی خوانندگان می شود.

  2. من با ویزای دانشجویی در سال 1365 وارد امریکا به قصد تحصیل شدم ولی متاسفانه بطور کامل درس نخواندم و زندگی کردم و پاسپورتم را گم کردم و چون به تعجیل بعد از 27 سال به ایران خواستم برگردم فقط یک برگه از سفارت ایران گرفتم و آمدم حال برای گرفتن گذرنامه چه اقدامی باید بکنم . از راهنمایی شما سپاسگزارم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب