چهارشنبه , 1 بهمن 1399
خانه / اخبار مالزی / پل پوترا نماد معماری اصیل ایرانی در سرزمین مالایا

پل پوترا نماد معماری اصیل ایرانی در سرزمین مالایا

بیا تو مالزی -

 در معرفی پل پوترا نوشته شده است که این پل برداشتی است از پل خواجو در اصفهان…

به گزارش ایران مالزی ، اگرچه در همان نگاه اول تفاوتهای بسیار فراوانی میان پل پوترا و پل خواجوی اصفهان به چشم می خورد و حتی برخی، دیگر پل های ایران را شبیه تر به این پل می دانند اما آنچه اهمیت دارد قدرت معماری اصیل ایرانی است که دولتمردان مالزی و معماران برجسته جهان را که از طراحان شهر جدید پوتراجایا به حساب می آیند را مجبور نموده تا اصلی ترین پل این شهر را به معماری ایرانی اختصاص دهند.

این درحالی است که این پل قرن بیستمی به هیچ وجه نه از نظر کیفیت طراحی و نه از نظر ارائه خدمات و کاربرد توان رویارویی با نسخه اصلی خود که 700 سال پیش بنا شده را ندارد.

پل پوترا که درست مقابل کاخ نخست وزیری است و میدان پوترا اصلی ترین میدان این شهر در "پرسین یک" را به خیابان موسوم به وزارتخانه ها در "پرسین دو" وصل می کند 435 متر طول دارد و بر روی دریاچه آرام پوتراجایا استوار گشته است.

این پل با سه دکل اصلی که چیزی بی شباهت به کبوتر خانه های اصفهان نیست مسیری برای عبور افراد پیاده و وسایل نقلیه موتوری به شمار می رود.
این ناحیه از شهر پوتراجایا به طرز هماهنگ و قابل توجهی بر معماری اسلامی خاورمیانه بخصوص معماری منطقه گرمسیری و بیابانی ایران تاکید دارد.
به طور کلی پوتراجایا دارای 9 پل اصلی است که تمامی سبکهای پل سازی جهان و نمونه های پل های مهم جهان را شامل می شود.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب