سه شنبه , 29 مهر 1399
خانه / اخبار ایران / پهلوان های گذشته ایران در بستر بیماری

پهلوان های گذشته ایران در بستر بیماری

بیا تو مالزی -

علیرضا سلیمانی و رضا سوخته سرایی قهرمانان بی رقیب سنگین وزن ایران در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی، همزمان در بیمارستان مهراد تهران بستری شده اند.

سلیمانی و سوخته سرایی سال ها رقیب هم بودند و کرکری ها و رقابت های آن ها اصلی ترین سوژه غیر فوتبالی مجله های دنیای ورزش و کیهان ورزشی بود.

سلیمانی که مدتی قبل نیز به خاطر نارسایی قلبی بستری شده بود، این بار به دلیل بیماری دیابت و تاثیر آن بر روی پایش در بیمارستان بستری شده و باید دو هفته را تحت نظر پزشک متخصص بگذراند.

سوخته‌سرایی هم به دلیل فشار خون بالا و ناراحتی قلبی در بخش ICU بیمارستان مهراد بستری است.

به گزارش خبرگزاری ها تاکنون هیچ یک از مقامات مسئول به عیادت این دو قهرمان سابق کشتی آزاد ایران و جهان نرفته اند.

رضا سوخته سرایی در سال ۱۳۵۴ در محوطه چمن ورزشگاه امجدیه و در مقابل هزاران تماشاگر، پهلوان بی وزن کشور شد. او از رقابت های جهانی ۱۹۷۳ تهران تا ۱۹۹۰ توکیو عضو تیم ملی بود و طی این مدت، در کشتی فرنگی نیز تنها مدال طلای ایران در بازی های آسیایی ۱۹۸۶ سئول را نصیب خود کرد.

علیرضا سلیمانی هم بعداً سه بار توانست عنوان پهلوان بی وزن را نصیب خود کند و مطابق آیین پهلوانی، صاحب بازوبند دائمی شود.

سوخته سرایی در مسابقات جهانی ۱۹۷۸ مکزیکوسیتی بعد از سسلان آندیف از شوروی روی سکوی دوم ایستاد. در مسابقات جهانی ۱۹۸۱ اسکوپیه نیز مغلوب سلمان خاسمیکوف از شوروی شد و مدال نقره اش را تکرار کرد.

علیرضا سلیمانی هم در مسابقات جهانی ۱۹۸۹ سوئیس، با برتری مقابل آندریاس شرودر از آلمان و بوریس بومگاتنر از آمریکا، روی سکوی نخست ایستاد که تنها مدال طلای تاریخ کشتی آزاد ایران از فوق سنگین رقابت های جهانی است.

سوخته سرایی و سلیمانی فقط دو بار با هم کشتی گرفته اند که هر دو بار برتری با سوخته سرایی بوده است. هر بار که قرار بود این دو روبروی هم بایستند، یکی از آن ها به نفع دیگری کنار می کشید.

سال ۱۳۶۱ هجوم غیر قابل مهار علاقمندان ورزش به پارک شهر تهران برای تماشای رقابت این دو نفر، منجر به تعطیلی و تعویق مسابقه شد.

سلیمانی و سوخته سرایی در مجموع، صندوقچه ای از مدال های طلای قهرمانی آسیا و بازی های آسیایی را دارند. سوخته سرایی همچنین با سه مدال طلا از جام دان کلوف بلغارستان، از مشاهیر تاریخ این تورنمنت معتبر محسوب می شود.

علیرضا سلیمانی که در المپیک ۱۹۷۶ مونترال حضور داشت، المپیک ۱۹۹۲ بارسلون را نیز تجربه کرد که چنین استمراری، یک رکورد در تاریخ کشتی ایران محسوب می شود.

سلیمانی در ۱۳۰ کیلوگرم که از آماده ترین اردونشینان برای المپیک ۱۹۸۸ سئول بود، به دستور مصطفی هاشمی طبا رئیس وقت کمیته ملی المپیک و بدون ذکر دلیل، همراه با کاظم غلامی در وزن ۱۰۰ کیلوگرم از ترکیب اعزامی خط خورد.

سلیمانی در تمام سال های دوران قهرمانی و پس از آن، مشغول دامپروری در شهرستان کرج بوده است.

رضا سوخته سرایی نیز همراه با محمود معزی پور مربی سابق تیم ملی، مدیریت یک مجموعه ورزشی را در شاهین شمالی تهران بر عهده دارد.

 

 

منبع:عبرت

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب