خانه / دانش و فناوری / پورت‌ها خالی می‌شوند

پورت‌ها خالی می‌شوند

بیا تو مالزی - پسرفت در توزیع اینترنت پرسرعت در کشور.


 

سرعت و کیفیت اینترنت در اکثر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته در حالی روز به روز در حال توسعه است که این سرویس در کشور ما گویا در همان دوران طفولیت خود باقیمانده و قدرتی برای طی کردن مراحل رشد خود ندارد. برای اثبات این حرف هم کافی است به وضعیت سرعت‌، کیفیت و قیمت اینترنت طی چند سال گذشته نگاه کنید.

هر یک از مسوولان و فعالان این بخش دلایل و اظهارات متفاوتی را در خصوص شرایط اینترنت کشور ابراز می‌کنند. ‏مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه این سرویس در کشور را بدون مشکل دانسته و بر این باورند که ‏سرعت و ظرفیت‌های لازم در اختیار کاربران و شرکت‌های فعال در این حوزه قرار گرفته است و از آن سو نیز شرکت‌های ‏بخش خصوصی ارائه سرویس اینترنت در کشور را دچار معضلی جدی می‌دانند و بر این باورند که در كشور ما به دلیل ‏بسترهای ضعیف مخابراتی و عدم همكاری و در واقع بوروكراسی مخابرات، كاربران نتوانستند به صورت بسیار گسترده ‏به پورت پرسرعت دسترسی داشته باشند.


عقب‌افتاده از برنامه
بر اساس گفته‌های مدیران شركت‌های ندا (‌انتقال داده های پرسرعت یا PAP) به دلیل عدم تامین پهنای باند مورد نیاز برای این شركت‌ها از سوی شركت ارتباطات ‏زیرساخت، شاهد كاهش پورت‌های دایر اینترنت پرسرعت ‏ADSL‏ در كشور هستیم. آخرین آماری که از سوی روابط عمومی گروه شرکت‌های ندا منتشر شده، نشان می‌دهد که تعداد پورت‌های منصوبه توسط شرکت‌های بخش خصوصی در شهر تهران، ۳۵۱ هزار و ۷۸۲ پورت است که از این تعداد ۲۲۱ هزار و ‏‏۹۷۹ پورت در حال بهره‌برداری است.‏
طبق این آمار و در مقایسه با آمار ماه مهر ،شركت‌های ‏ندا، در مجموع 38 هزار و 749 پورت جدید ‏ADSL‏ در 426 شهر نصب كرده‌اند كه از این تعداد در كل كشور و در 407 شهر تنها 19 هزار و 720 ‏پورت به بهره‌برداری رسیده و تحویل كاربر شده است. اظهارات مدیران شركت‌های خصوصی در حالی بیان می‌شود كه معاون طرح و توسعه شركت ارتباطات ‏زیرساخت با تكذیب ارائه ندادن پهنای باند به شركت‌های ‏PAP‏ مدعی است تاكنون هیچ نیازی نبوده كه شركت زیرساخت از انجام آن امتناع كرده باشد. این در ‏حالی است كه پیش از این احمد پوررنگ‌نیا عضو هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت، بیان كرده بود هم‌اكنون پهنای باند كشور از طریق 160 لینك ‏STM1‎‏ ‏تامین می‌شود كه با توجه به تقاضای موجود باید این تعداد به یك هزار ‏STM1‎‏ افزایش یابد. در واقع برای پاسخ به تقاضای پهنای باند در كشور، 840 لینك ‏STM1‎‏ كم است. ‏
با این وجود طبق اعلام گروه شركت‌های انتقال داده و همچنین طبق آخرین آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا آخر آبان‌ماه سال جاری، یك میلیون ‏و 250 هزار و 818 پورت توسط مجموعه شركت‌های بخش خصوصی دارای پروانه خدمات انتقال داده‌ها در كل كشور نصب شده كه از این تعداد 690 هزار و 300 ‏پورت توسط كاربران در حال بهره‌برداری است. در عین حال تعداد پورت‌های منصوبه «استان تهران» تا آخر آبان سال جاری توسط گروه شركت‌های ‏PAP، ‏‎448‎‏ ‏هزار و 994 پورت بوده است كه از این تعداد 260 هزار و 850 پورت دایر شده است. از طرفی آمار آبان‌ماه نشان می‌دهد كه تعداد پورت‌های منصوبه توسط ‏شركت‌های بخش خصوصی در «شهر تهران»، 351 هزار و 782 پورت است كه از این تعداد 221 هزار و 979 پورت در حال بهره‌برداری است. آمارهای راه‌اندازی ‏پورت‌های اینترنت پرسرعت در كشور در حالی مطرح می‌شود كه طبق اظهارات فیضی مدیرعامل شركت مخابرات ایران تا سه سال آینده نیازمند شش میلیون ‏پورت اینترنت هستیم، در حالی كه طبق پیش‌بینی برای برنامه پنج‌ساله پنجم، 9میلیون پورت پرسرعت برای كشور مورد نیاز است.
از طرفی شركت‌های خصوصی ‏یكی از دلایل عدم تحقق تعداد پورت‌های مدنظر را در برنامه چالش میان این شركت‌ها با شركت‌های مخابراتی استانی می‌دانند در حالی كه مدیران شركت ‏مخابرات ضعف‌ها را متوجه خود شركت‌ها دانسته و این پرسش را مطرح می‌كنند كه با وجود 11 شركت خصوصی انتقال داده، چرا پورت‌های مورد نیاز راه‌اندازی ‏نشده است. ‏
به گفته مدیران شركت‌های انتقال داده‌ها كاهش پورت‌های دایری به دلیل عدم تامین پهنای باند مورد نیاز شركت‌ها برای انجام عملیات توسعه‌ای به وجود آمده ‏است. آنها بیان می‌كنند كه تاثیر عدم تامین پهنای باند مورد نیاز شركت‌های ندا در آمار ماهانه پورت‌های منصوبه و دایری آبان‌ماه به وضوح قابل مشاهده و قابل ‏استنتاج است. بنابر اظهارات كارشناسان و فعالان اینترنت به دلیل اینكه پهنای باند مورد نیاز این شركت‌ها تامین نشده و اضافه شدن كاربر جدید با شرایط كنونی به ‏معنی افت كیفیت ارائه خدمات اینترنت ‏ADSL‏ به كاربران فعلی است، شركت‌های ندا برای راضی نگه داشتن و از دست ندادن مشتری‌های فعلی، واگذاری ‏پورت‌های جدید را محدود كرده‌اند. با این حال مدیران شركت‌های خصوصی همواره بر تعامل و گفت‌وگو با مدیران شركت مخابرات برای حل چالش میان این دو ‏بخش تاكید دارند و پیوسته در اظهارات خود‌، صحبت از ادبیات تعاملی میان بخش خصوصی و ‏مخابرات می‌كنند و امیدوار هستند با تعامل و همكاری پررنگ‌تر از سوی شركت ارتباطات زیرساخت و شركت مخابرات ایران بتوان نیاز و تقاضای روزافزون اینترنت ‏پرسرعت را در تمام نقاط كشور و شهر تهران تامین كرد.


جایگاه ایران در خاورمیانه
كمبود تعداد پورت‌های اینترنت پرسرعت در كشور دولت را بر آن داشت تا با اجرای مصوبه‌ای به شركت ‏مخابرات اجازه راه‌اندازی سه میلیون پورت اینترنت پرسرعت را بدهد كه پس از آن شركت‌های خصوصی این اقدام را خلاف قانون اصل 44 دانسته و از رییس ‏دولت خواستند این مصوبه را لغو كند، چراكه به اعتقاد مسوولان شرکت‌های بخش خصوصی، مخابرات با این كار به فضای انحصاری قبل از آزادسازی خصوصی‌سازی برمی‌گردد و مكانیسم ارائه ‏خدمات و كیفیت و قیمت نیز بر آن اساس نهایتا به زیان مشتری است.‏
شاید همین وضع و کشمکش چندساله بین شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های ندا در حوزه اینترنت باشد که باعث شده ایران چه از نظر سرعت اینترنت و چه از نظر میزان پنهای باند جای بالایی در
رتبه‌بندی‌های جهانی نداشته باشد. براساس آخرین گزارش‌های رسمی اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)، ایران با ضریب نفوذ اینترنت ۳۴ درصد، بعد از امارات، قطر، لبنان و ترکیه در مقام ششم خاورمیانه قرار دارد.
اما براساس شاخص اینترنت پرسرعت، ایران رتبه پانزدهم را در منطقه به‌خود اختصاص داده است. طبق معیار سنجش ITU در این رتبه‌بندی، اینترنت پرسرعت به پهنای باند بالای ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه اطلاق می‌شود و این در حالی است که در ایران کاربران خانگی با محدودیت سرعت اینترنت مواجه هستند. محدودیتی که قرار بود بر اساس اظهارات وزیر ارتباطات تا شهریور ماه سال جاری برداشته شود.
براساس آخرین گزارش سایتSpeedtest نیز در سال ۲۰۱۰، ایران با سرعت متوسط ۶۱ صدم مگابیت برثانیه، جایگاه ۱۷۶ را در میان ۱۸۵ کشور جهان از آن خود کرد.
ایران در میان کشورهای خاورمیانه و همسایگان خود، از افغانستان که با دارا بودن میانگین سرعت ۱/۲۸ مگابیت بر ثانیه در رتبه ۱۴۵ قرار دارد ، نیز فاصله گرفته است. کشور ترکیه نیز با میانگین ۵/۵۵ مگابیت بر ثانیه رتبه ۶۰ جهان را در این زمینه به دست آورده‌است.
در رتبه بندی کشورها از نظر سرعت اینترنت خانگی‌، در تحقیقی که به شش ماه نخست سال ۲۰۱۰ در ۱۸۵ کشور برمی‌گردد، ایران پس از کشورهایی مانند ونزوئلا، نیجریه، بولیوی، عراق و پاراگوئه با سرعتی برابر ۶۱ صدم مگابیت بر ثانیه در رتبه ۱۷۶ قرار گرفته است.تنها کشورهای موریتانی، لبنان، کامرون، وانوآتو، مالی، بولیوی، نپال، زیمبابوه و زامبیا از ایران سرعت کمتری دارند.
در ایران به‌طور متوسط اینترنت خانگی پرسرعت ADSL با سرعت ۱۲۸ کیلوبیت برثانیه با قیمت متوسط ۲۰ هزار تومان ارائه می‌شود که این سرعت پایین از کیفیت چندان مناسبی هم برخوردار نیست. همچنین با توجه به وضعیت شبکه اینترنت کشور قرار است که دستگاه های دولت تا پایان سال‌جاری، حدود ۴۰درصد از خدمات و فعالیت‌های خود را به‌صورت دورکاری و با کمک اینترنت ارائه دهند.


 

منبع:دنیای اقتصاد


 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب