خانه / اخبار مالزی / چرا برای تحصیل به خارج از کشور می روید؟

چرا برای تحصیل به خارج از کشور می روید؟

بیا تو مالزی -

به گزارش ایران مالزی، چندی پیش یکی از سایتهای خبری سوالی را تحت عنوان چرا برای تحصیل به خارج از کشور می روید؟ را بر روی خروجی سایت خود قرار داده بود که مطابق معمول افراد بسیار زیادی دلایل خود را برای رفتن به خارج از کشور و نتایجی که به دست آورده اند را بیان نمودند…

نکته جالب در این نوشتار تناقضات فراوانی است که دانشجویان مختلف چه در داخل کشور و چه در خارج کشور با آن روبرو هستند و این به سادگی از میان نوشتار آنها به چشم می خورد.

این تناقض اگرچه می تواند به دلیل شرایط دانشجو، رشته تحصیلی و کشور محل تحصیل به وجود آمده باشد اما عوامل داخلی و فردی فراوانی نظیر زندگی داخل کشور، هدف از ادامه تحصیل و وضعیت مالی و توانایی هر خانواده نیز  در آن اثر گذار می باشد.

مهرداد از کوآلالمپور در ذیل مطلب نوشته است: به نظر من یک علت اصلی خدمت سربازیه ۲ – مدرک معتبر اون هم فرق نمئ کنه که ایران قبول داشته باشه یا نه چون اکثرا قصد سفر به کانادا و امریکا و استرالیا و سوئد … را دارند.

اما سحر به عنوان یک دختر نظرات متفاوت تری دارد وی معتقد است: به نظر من که خودم دانشجو هستم یکی از دلایل پایین بودن سطح آموزش در ایران است. یعنی آموزشهای داده شده در دانشگاههای ایران ارزش وقت و انرژی صرف شده را ندارند. برای مثال هر دانشجوی مقطع لیسانس باید ۱۲واحد دروسی را بخواند که همه آنها دقیقا یکجور هستند و بدون استفاده.

اما نوع نگاه مسعود به قضیه اندکی متفاوت از دوستان اوست: الان بیشتر از ۲ساله مالزی هستم و ۱۰۰ها جور ایرانی رو دیدم. کسایی که به دلایلی مثل سربازی فرار کردن خیلی زود سر خورده میشن و بعضی ها که واقعا هدفمند اومدن از ایران زده میشن و زندگی ایران و ارزشهای ایرانی براشون سخت غیر قابل درک میشه. در کل همه چیزها به شخص و هدف شخص بستگی دارد.

یکی دیگر از دانشجویان ساکن کوآلالمپور نیز به شیوه خودش به تجزیه و تحلیل موضوع پرداخته و یادآوری نموده است: من خود در مالزی در حال تحصیلم و به نظرم برای مقطع لیسانس که کم کم ارزش علمی خود را رها نموده، تحصیل در کشورهای گران قیمت فرقی با کشورهایی نظیر مالزی ندارد، گرچه برای تحصیلات بالاتر عزیمت به آنگونه کشورها ضرورت پیدا می کند، ولی در مورد اینکه چرا امروزه خروج از کشور زیاد شده، دلیل اول فرار از سربازیست و دوم عدم کفایت کاری دانشگاههای ایران، گرچه سطح علمی دانشگاههای ایران به نظر من از برترین دانشگاههای آمریکا نیز بالاتر است ولی سطح کاربردی آنها از پایین ترین دانشگاههای مالزی نیز کمتر است و کاربرد ملاک است نه سطح علمی.

هادی هم که دانشجوی یکی از دانشگاههای مالزی است، می گوید: من فکر می کنم بیشتر افرادی که برای تحصیل از ایران خارج میشوند بهانه دیگری ندارند و به دنبال زندگی در همان کشور یا کشوری دیگر می باشند. مثل خودم که از روزی که از ایران رفته ام – نگران تمام شدن تحصیل و برگشت به ایران هستم.

شاید این موضوع از نظر برخی چندان قابل اهمیت نباشد و شاید دسته ای از ایرانیان تنها خروج از کشور را برای خود موفقیت می دانند و تحصیل را به عنوان ابزاری برای خروج از کشور نگاه می کنند. اما برای آن دسته که نسب به آینده خود حساس هستند مشخص نمودن اهداف از تحصیل و این که چرا باید به خارج از کشور می تواند تضمین کننده دستیابی به موفقیت در زندگی آتی و تحصیلی افراد باشد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب