یکشنبه , 4 آبان 1399
خانه / دانش و فناوری / چرا سرعت اینترنت كشور ایران افت كرد؟

چرا سرعت اینترنت كشور ایران افت كرد؟

بیا تو مالزی -

حتما در روزهای اخیر اخبار مربوط به قطع شدن یكی از كابل‌های اصلی فیبرنوری در دریای مدیترانه و در نتیجه مشكلاتی كه برای كاربران اینترنت به وجود آمده را شنیده‌اید…

موضوع از این قرار بود كه ظاهرا آسیب ‌دیدن دو كابل زیردریایی در مدیترانه كه دو هفته پیش رخ داد به قطع دسترسی به اینترنت در برخی از كشورهای خاورمیانه و هند منجر شد و قطعی كابل زیردریایی فالكون متعلق به شركت مخابراتی هندی فلگ در 65 كیلومتری دوبی و در ناحیه‌ای بین امارات متحده‌ عربی و عمان در خلیج فارس در این موضوع بی‌تاثیر نبوده‌اند.

 

به گزارش سرویس اموزشی سایت خبری قدس به نقل از حیات نو، بالاخره پس از گذشت چند روز و انتشار حرف و حدیث‌های بسیاری علت اصلی قطعی كابل‌های اینترنت زیردریایی خاورمیانه اعلام شد. یعنی شركت تعمیراتی كابل زیردریایی در نهایت لنگر كشتی 6 تنی را عامل اصلی قطعی كابل زیردریایی و قطعی اینترنت 83 میلیون كاربر اعلام كرد. استفان بكرت، یكی از كارشناسان موسسه تل جغرافی نیز در بررسی كارشناسی خود خرابی كابل توسط فرد یا افرادی را رد نكرد و گفت: اگر كسی بخواهد این كابل را قطع كند می‌تواند اما در حال باید به وسیله لنگر یك كشتی این كار را انجام دهد.

 

بعد از ماجرا …

 

این بار اولی نیست كه یكی از كابل‌های اصلی توسط لنگر كشتی قطع می‌شود و كاربران را در حوزه تحت پوشش دچار مشكل می‌كند. این مسئله امری اجتناب‌ناپذیر است مگر اینكه بخواهیم رفت‌و‌آمد كشتی‌ها را متوقف كنیم! به هر حال مسئله مورد بحث ما این نیست، موضوعی كه مورد تاكید این نوشتار است كاربران، مشكلات ایجاد شده برای آنها، میران تاثیر این قطعی بر روی سرعت اینترنت كشورهای درگیر و عملكرد دولت‌ها در مواجهه با مشكلاتی از این دست است. بعد از این اتفاق كاربران ایرانی شاهد افت شدید سرعت اینترنت شدند، این در حالی است كه آثار این قطعی برای كشورهای دیگری چون مصر، ایتالیا، فرانسه عراق، لبنان، تركیه، هند و … كه ارتباط آنها از طریق این كابل برقرار می‌شد بسیار رقیق‌تر بود.

 

دولت‌های مذكور به سرعت و پس از ایجاد اختلال اقدام به برقراری ارتباط از طریق راه‌های ارتباطی جایگزین چون ماهواره كردند تا این مشكل حل شود و كابل تعمیر شود. این در حالی است كه با وجود اعتراض مكرر كاربران و شركت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی به افت شدید سرعت شبكه، مسئولین شرکت ارتباطات زیرساخت که متولی اصلی اینترنت و خطوط ارتباطی دیتای کشور است، کندی و قطعی اینترنت کشور را ناشی از کنجکاوی مردم برای بررسی وضعیت اینترنت می‌داند! در حالی كه گزارش سایت‌های معتبر جهانی حاکی از دسترسی ایران به اینترنت در حد صفر است. و باز هم از سوی دیگر مسئولین بار دیگر در پاسخ اعلام می‌كنند كه چهار STM1 جدید مانع تاثیر قطع فیبرنوری دریای مدیترانه در اینترنت ایران شد.

 

اما از طرفی دیگر شركت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی در پاسخ به كاربران ناراضی موضوع قطع فیبرنوری را به عنوان عامل افت سرعت شبكه عنوان می‌كنند. در همین رابطه رئیس روابط‌عمومی شركت ارتباطات زیرساخت می‌گوید كه چهار STM1 مانع تاثیر قطعی در اینترنت كشور شده و عنوان نمودن برخی مطالب مبنی بر اختلال در اینترنت كشور در اثر حادثه دریای مدیترانه كذب است. (!!) اما نكته جالب‌توجه و ظریفی در صحبت‌های این مقام مسئول وجود دارد اینكه وی در ادامه اظهارنظر خود عنوان می‌كند كه قطعی و اختلال در اینترنت دارای دلائل بسیاری است. همان دلیلی كه حداقل دو ماه است كاربران را با مشكلات عمده ناشی از پایین بودن شدید سرعت اینترنت روبرو كرده است و شركت‌های ارائه دهنده خدمات را با كابران درگیر.

 

گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ما …

 

صحبت‌های این مقام مسئول و مدیران دیگر شركت محترم زیرساخت در صورتی رنگی از حقیقت داشت كه سرعت اینترنت ایرانی از سرعت مطلوب و خوبی برخوردار بود. اما جایی كه در روزهای معمولی و بدون دخالت نامیمون لنگرهای كشتی‌ها! و هیچ اتفاق غیرمترقبه‌ای سرعت اینترنت چیزی در حد فاجعه است، خوب كاملا واضح و مبرهن است كه با یك اتفاق اینچنینی باید كار را تعطیل كرد تا مشكل برطرف شود. حداقل دو ماهی است كه كابران از یك سو و شركت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی داد افت سرعت و اختلال در اینترنت را سر می‌دهند. اما به راستی مشكل كجاست؟ آنچه كه مسلم است و طبق اظهارات مدیران و مسئولین شركت زیرساخت به واقع اینچنین قطعی‌هایی نمی‌تواند مشكل اساسی برای اینترنت كشور ایجاد كند، مشكل جای دیگری است.

 

تصور می‌كنم اظهارات رئیس كمیسیون اینترنت سازمان نظام‌صنفی رایانه‌‌ای تهران جواب روشن این مسئله باشد. وی می‌گوید: بارها بر این موضوع تاكید كرده‌ایم كه برخلاف اصل 44 قانون اساسی مبنی بر خصوصی‌سازی، دولت باید Gateway را در اختیار خود بگیرد و این در حالی است كه در شرایط فعلی مخابرات خرید اینترنت از خارج كشور را به دست گرفته و در این زمینه فعالیت می‌كند. ناصرعلی سعادت اظهار می‌كند: كم‌فروشی مخابرات در ارائه‌ خدمات مرتبط با اینترنت، كاهش سرعت و كیفیت را در این سرویس موجب شده است. به طور مشخص فعلا امكانات اینترنت كشور همه یك منشاء داشته و آن مخابرات است اما مخابرات كشور در حال حاضر جوابگوی نیاز فعلی در این زمینه نیست و هر روز سرعت اینترنت پایین آمده است و تمام شركت‌ها در این زمینه با مشكل مواجهند و شكایت دارند.

 

به گفته‌ وی كیفیت پهنای باندی كه مخابرات به ISP و ISDPها فروخته، حداقل 30 تا 40 درصد پایین‌تر از میزان پهنای باندی است كه به آن‌ها فروخته شده است. سعادت تاكید می‌كند: ما بارها به عنوان بخش خصوصی پیشنهاد دادیم تا خرید پهنای باند در مرز توسط بخش خصوصی انجام شود و مخابرات در شهرها كار توزیع آن را انجام دهند تا مشكلاتی اینچنینی به وجود نیاید، چون در حال حاضر در حدود چهار ماه است كه بسیاری از شركت‌های خصوصی در این زمینه با مشكل مواجهند. به گفته‌ او علی‌رغم اعتراضات شرکت‌های ارایه دهنده‌ خدمات اینترنتی مبنی بر کیفیت نامطلوب و کمبود پهنای باند کشور، کماکان این روند ادامه دارد و شركت‌ها هم‌چنان معتقدند كه پهنای باند ارتباط به شبکه‌ جهانی اینترنت از نظر کیفی هیچگونه تغییری نکرده و همچنان شرایط و اندازه‌های کیفی و کمی قابل قبول به منظور انتقال صدا بر روی اینترنت و ارائه دیگر خدمات اینترنتی را ندارد.

 

رییس كمیسیون اینترنت سازمان نظام‌صنفی رایانه‌یی تهران معتقد است برخی از مدیران فعال این حوزه معتقدند انحصار فعلی در تامین پهنای باند ارتباطی کشور با شبکه اینترنت، به اینكه شرکت‌های اینترنتی در بخش خصوصی از وضعیت کیفی و کمی سرویس دریافتی از شرکت‌های تابعه شرکت مخابرات ایران طی دو ماهه اخیر بسیار شکایت داشته باشند منجر شده است. این در حالی است که علی‌رغم اینکه متولیان دولتی از بی‌محدودیت بودن میزان پهنای باند کشور و امکان واگذاری آن به هر ایرانی در هر جای کشور و به هر میزان مورد تقاضا سخن می‌گویند، در پاسخ به انتظار این شرکت‌ها مبنی بر افزایش پهنای باند، نه تنها هیچ پهنای باند اضافه‌ای جهت ارایه وجود ندارد، بلکه همان مقداری هم که قبلا واگذار شده به لحاظ کیفی و کمی در پایین‌ترین وضعیت ممکن قرار دارد.

 

سعادت در پایان می‌افزاید: «در پروتكل IP یكسری بسته‌های اطلاعاتی وجود دارد و وقتی ارتباط اینترنتی برقرار می‌شود بسته‌ها در این ارتباط ارسال می‌شود كه در بعضی مواقع و در بعضی جاها به دلیل تاخیر و سرعت كم ممكن است این اطلاعات به مقصد نرسد؛ استانداردهایی برای این موضوع وجود دارد؛ به عنوان مثال اگر از 100 بسته 20 بسته‌ آن ارسال نشود این سرویس استاندارد نبوده و در جهان قابل فروش نیست و این در حالی است كه این میزان در كشور ما بیشتر است.»

 

سخنان رئیس كمیسیون اینترنت سازمان نظام‌صنفی رایانه‌‌ای در حالی است كه در پی اعتراضات متعدد شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنتی مبنی بر کیفیت نامطلوب و کمبود پهنای باند کشور، کماکان این روند ادامه دارد. این شركت‌ها اعلام می‌كنند كه پهنای باند ارتباط به شبکه جهانی اینترنت از نظر کیفی هیچگونه تغییری نکرده و همچنان شرایط و اندازه‌های کیفی و کمی قابل قبول به منظور انتقال صدا بر روی اینترنت و ارائه دیگر خدمات اینترنتی را ندارد. برخی از مدیران فعال این حوزه معتقدند انحصار فعلی در تامین پهنای باند ارتباطی کشور با شبکه اینترنت، منجر به این شده است که شرکت‌های اینترنتی در بخش خصوصی از وضعیت کیفی و کمی سرویس دریافتی از شرکت‌های تابعه شرکت مخابرات ایران طی دو ماهه اخیر بسیار شکایت داشته و تقاضای رسیدگی و پیگیری این موضوع را نمایند.

 

این در شرایطی است كه متولیان دولتی از «بی‌محدودیت بودن میزان پهنای باند کشور و امکان واگذاری آن به هر ایرانی در هر جای کشور و به هر میزان مورد تقاضا …» سخن می‌گویند، و در پاسخ به انتظار این شرکت‌ها مبنی بر افزایش پهنای باند، نه تنها هیچ پهنای باند اضافه‌ای جهت ارایه وجود ندارد، بلکه همان مقداری هم که قبلا واگذار شده به لحاظ کیفی و کمی در پایین‌ترین وضعیت ممکن قرار دارد.

 

در پس پرده …

 

بد نیست به اظهارات یك كارشناس مخابرات نیز توجه كنیم. وی كه نخواست نامش فاش شود در گفت‌و‌گو با حیات‌نو در مورد اتفاقات اخیر گفت: طبیعتا قطعی كابل مذكور نهایتا بیش از 2 تا 3 روز نمی‌تواند اینترنت كشور را دچار اختلال كند. كما اینكه فقط 10 تا 15 درصد ارتباط كشور از طریق كابلی كه قطع شد برقرار می‌شود. وی در ادامه می گوید: ارتباط كشور ما از چندین نقطه تركیه، بندر فجیره، كویت و … برقرار می شود، پس این اتفاق نمی‌توانست عامل اصلی این افت سرعت و اختلال باشد. این كارشناس می‌گوید: دلیل اصلی این است كه مخابرات بیشتر از میزانی كه پهنای باند می‌خرد به شركت‌های ISP می‌فروشد یعنی مخابرات 30 لینك واگذار می كند در حالی كه فقط 25 لینك خریداری كرده است و نتیجتا مشكلاتی را كه شاهد هستید به وجود می‌آورد. وی در ادامه گفت: مخابرات به عنوان provider اصلی وظیفه دارد طبق قرارداد تمام پهنای باند را به شركت واگذار كند، حال چه شركت از آن استفاده كند و یا نكند، در صورتی كه عملا این اتفاق نمی‌افتد.

 

حق من، حق تو، حق ما

 

البته ناگفته‌های زیادی باقیست كه بنابر شرایط جای مطرح كردن تمامی آنها وجود ندارد. اما یك چیز كاملا روشن است، اینكه «حق» استفاده از اینترنت با سرعت بالا و كیفیت مناسب حق هر ایرانی است، در حالی كه سرعت اینترنت پرسرعت در كشوری مانند كره‌جنوبی 500 برابر سرعت اینترنت معمولی در ایران است كه برای آن پول هم پرداخت می‌كنیم، مسئولین در برابر سئوالات افكار عمومی درمورد مشكلات ایجاد شده كنجكاوی كاربران را به عنوان پاسخ جهت تنویر افكارعمومی برمی‌گزینند. البته معلوم نیست در صورتی كه باید طبق استاندارهای جهانی حداقل سرعت ADSL باید 512 كیلوبیت در ثانیه باشد، چگونه با سرعت كمتر از 100 كیلوبیت در ثانیه می‌توان كنجكاوی كرد؟! اینجاست كه خلاءهای قانونی و نبودن بازوی نظارتی در حوزه اینترنت كشور در مقابله با متولی اصلی اینترنت، خود را به وضوح نشان می‌دهد.

 

شاید بهتر بود همانطور كه شورای انتظامی برای رسیدگی به تخلفات شركت‌های ارائه دهنده اینترنت تشكیل می‌شود، قوانین و اهرم‌های نظارتی نیز برای لایه‌های بالاتر نیز درنظر گرفته می‌شد كه در مواجهه با شركت مخابرات انگشت اشاره به سمت سازمان تنظیم مقررات (رگولاتوری) نشانه می‌رود. علاوه بر كاربرانی كه حق خود را در دسترسی با سرعت و كیفیت مناسب به اینترنت طلب می‌كنند شركت‌های PAPی كه در آستانه ورشكستگی هستند نیز این سئوال را مطرح می‌كنند كه مخابرات چطور می‌تواند با محدود كردن سرعت اینترنت آنها را به سمت ورشكستگی بكشاند و بعد خود برخلاف اصل 44 قانون اساسی در مورد خصوصی‌سازی، آستین برای راه‌اندازی پورت‌های ADSL بالا بزند؟ اینها و سئوالات متعدد دیگر همچنان بدون پاسخ باقی است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

آلودگی کاربران ایرانی به باج‌افزار سایبری/ نفوذ به «ریموت دسکتاپ»

بیا تو مالزی - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب