خانه / اخبار ایران / چند خبر از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

چند خبر از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

بیا تو مالزی -

برگزاری «هفته فرهنگی ایران» در اسپانیا، برگزاری همایش ابن عربی در مالزی و پخش برنامه فارسی از رادیو شهرداری آتن از عناوین این اخبار است…به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اداره كل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به منظور تحكیم روابط میان رایزنی فرهنگی ایران در اسپانیا و مراكز فرهنگی شهرداری مادرید و نیز مرور برنامه ها و فعالیت های پیش بینی شده برای "هفته فرهنگی ایران در این شهر" دكتر خضری رایزن فرهنگی كشورمان با رافائل لوپز كروز رئیس جدید كتابخانه و مركز فرهنگی لا باگوادا دیدار و در باره انجام برخی فعالیت های مشترك فرهنگی بویژه چگونگی برگزاری "هفته فرهنگی ایران" به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و روز ملی ایران در این مركز فرهنگی با وی گفتگو كرد.

در این دیدار، ابتدا دكتر خضری رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مادرید ضمن اشاره به دیداری كه در ماه مه گذشته با خانم سارا مونخه رئیس پیشین مركز مزبور داشت ، مهم ترین فعالیت های رایزنی فرهنگی و نیز فعالیت های مشترك فرهنگی انجام شده میان رایزنی و دیگر نهادهای علمی و مراكز فرهنگی وابسته به شهرداری مادرید را تشریح كرد.

وی دربخشی از سخنان خود گفت:طی سال های اخیر تفاهم نامه هایی میان برخی شهرداری های اسپانیا و ایران به امضا رسیده و عقد خواهرخواندگی نیز میان بعضی شهرهای دو كشور به ثبت رسیده است. با توجه به زمینه های موجود به نظرمی رسد ، موقعیت برای ایجاد ارتباطات فرهنگی میان شهر داری‌های دو پایتخت مناسب است و رایزنی به نوبه خود آماده ی هرگونه همكاری و مساعدت در این زمینه است.

خضری در ادامه با اشاره به فرا رسیدن سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی،گفت: این روز در تاریخ ایران به عنوان روز ملی كشور شناخته می شود از این رو پیشنهاد می كنیم تا به همین مناسبت هفته فرهنگی ایران شامل همایش، نمایشگاه آثار هنری ، اجرای كنسرت موسیقی و نمایش فیلم‌های ایرانی را در این مركز فرهنگی برگزار نمائیم.

رافائل لوپزكروز رئیس مركز فرهنگی لاباگوادا ضمن اعلام آمادگی مركز یاد شده برای ایجاد ارتباط متقابل و استقبال از طرح برگزاری "هفته ی فرهنگی ایران در مادرید" آمادگی خود را برای طرح و پیگیری موضوع در مراكز ذیربط اعلام كرد.

وی با اشاره به اینكه ارتباط میان مراكز فرهنگی شهرداری های تهران و مادرید از جمله اموری است كه لازم است در برنامه ها و فعالیت های آتی شهرداری بدان پرداخته شود،گفت:برای ما باعث خوشوقتی است كه بتوانیم زمینه این گونه ارتباطات را فراهم سازیم .

رئیس مركز فرهنگی لاباگوادا در ادامه افزود: با آنكه ایران كشوری مهم و تاثیر گذار در عرصه علمی و فرهنگی است ولیكن تاحدودی برای جامعه ی اسپانیا ناشناخته است ، ازاین رو امیدواریم كه با همكاری رایزنی فرهنگی مجموعه ای از میراث فرهنگی ایران را به مراجعین خود عرضه و معرفی كنیم.

خضری در پایان این نشست ابراز امیدواری كرد كه در آینده ی نزدیك شاهد همكاری های عمیق تر میان رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران در مادرید و مركز فرهنگی لاباگوادا باشیم.

## دیدار رایزن فرهنگی ایران با رئیس رادیو رسانه آینده در سنگال

بصیری رایزنی فرهنگی ایران با ممدو ابرا كان رئیس رادیو"رسانه آینده" در دفتر كار وی دیدار و در خصوص فعالیتهای مشترك رسانه ای و نشستهای با موضوعات اسلامی و فرهنگی گفتگو كرد.

به گزارش اداره كل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،ابتدا در این دیدار، رئیس رادیو"رسانه آینده"ضمن اظهار خرسندی از حضور وابسته فرهنگی ایران، گفت:حامی اصلی و بنیانگذار این ایستگاه رادیویی،"یوسوندور"( برنده جایزه بین المللی آواز برای ترانه "الله" ازآلبوم مصر)خواننده مشهور سنگالی است كه از سپتامبر سال 2003 میلادی فعالیت آن با پخش برنامه به زبانهای فرانسه، ولوف و پولار بر روی فركانس 94.0 آغاز شد.
وی افزود: برنامه های این رادیو در زمینه های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ورزشی است و براساس تحقیقات انجام شده دومین رتبه را در بین رادیوهای سنگال داراست و در شهرهای مختلف مانند طوبی، زیگنشور، كائولاك و..قابل دریافت و شنیدن است.

ممدو ابرا كان گفت:این رادیو از همه افراد برای ارائه نظرات استقبال می كند و تاكنون برنامه هایی نیز در قالب مصاحبه با برخی روسای نمایندگیهای سیاسی خارجی مقیم داكار و شخصیتهای فرهنگی اجرا نموده ایم.
وی افزود: همانند دولتمردان سنگال كه علاقمند گسترش روابط و همكاریها با ایران هستند ما نیز در زمینه توسعه روابط فرهنگی آماده همكاری هستیم تا با انجام مصاحبه و تهیه گزارش و اطلاع رسانی برای مردم مسلمان سنگال فعال شویم. می توانیم اطلاعات و دیدگاههای ایران را به شنوندگان منتقل كنیم و حتی در صورت امكان حمایت برای سفر به ایران و ملاقات با شخصیتها و نحوه فعالیت مطبوعات و رسانه ها، می توانیم ویژگیهای فرهنگی و نحوه فعالیت و زندگی مردم ایران را در اختیار مردم جهان اسلام و سنگال قرار دهیم.

رییس رادیو"رسانه آینده"گفت:در روزهای پنجشنبه و جمعه ، برنامه مصاحبه و میزگرد در زمینه مسائل مذهبی و اسلامی و در روز شنبه در زمینه مسائل اجتماعی و سیاسی پخش می شود. البته سایر برنامه ها مانند اخبار ورزشی و گزارشات مستقیم مسابقات و موسیقی سنّتی سنگال نیز طرفداران زیادی دارد.

درپایان این دیدار، وابسته فرهنگی ضمن استقبال و اعلام آمادگی جهت انجام فعالیتهای مشترك رسانه ای و مصاحبه و شركت در میزگرد با موضوعات اسلامی و فرهنگی، یك جلد كتاب"آئین انقلاب اسلامی" به زبان فرانسه را به "ممدو ابرا كان" مسئول رادیو "رسانه آینده" اهداء نمود. قابل ذكر آنكه روزنامه Observateur موسوم به L’OBS نیز از فعالیتهای انتشاراتی گروه Futurs Médias می باشد و در آینده نیز قرار است یك كانال تلویزیونی را افتتاح و راه اندازی نمایند.

## همایش ابن عربی در مالزی برگزار می‌شود

محمدحسن واحدی رایزن فرهنگی ایران با رئیس مركز تمدنی دانشگاه ملی مالزی دیدار و در خصوص برگزاری همایش"ابن عربی"تبادل نظر كرد.

به گزارش اداره كل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،به دنبال نشست های تخصصی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی با مسئولین دانشگاه یو.ام جهت پیگیری تاسیس كرسی زبان فارسی و برگزاری سمینار های مشترك علمی – فرهنگی و هنری – ادبی ،محمد حسن واحدی باپرفسور"عزیزن"رئیس مركز تمدنی دانشگاه ملی مالزی،پرفسور ریحانه معاون وی و پرفسور عثمان بكر از اساتید برجسته مالزی ، در محل مركز گفتگوی تمدن‌های دانشگاه ملی مالزی دیدار و گفتگو كرد .

محمدحسن واحدی ضمن تشكر ازحسن همكاری و استقبال خانم عزیزان، به پیشینه فرهنگ و تمدن ایران اسلامی اشاره كرد و حضور بر جسته اساتید ایرانی در عرصه های مختلف علمی ، فرهنگی را فخر جهان اسلام شمرد.

وی در این نشست جهت همكاری های دو طرفه، به برگزاری همایش های مشترك منطقه ایی و بین المللی اشاره كردكه مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

رایزن فرهنگی ایران جهت عملی كردن توافقات، در اولین گام دو موضوع برگزاری مشترك همایش علمی – پژوهشی"ابن عربی"را برای سال جاری مطرح كرد كه توافق شد همایش"ابن عربی"با حضور اساتید ایرانی و مالایایی در محل دانشگاه یو.ام در دیماه برگزار شود.

پرفسور عزیزن ضمن استقبال از برگزاری همایش‌های مشترك با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، حضور واحدی را در منطقه بسیار با ارزش شمرد.

وی ضمن ارج نهادن به فرهنگ و تمدن كهن ایرانی گفت:دامنه حضورو نفوذ فرهنگ ایرانی در منطقه و جهان منحصر به فرد است. به طوری كه نفوذ فرهنگ و زبان فارسی در منطقه جنوب شرق آسیا و مالزی غیر قابل انكار است و شاهد مثال آن وجود لغات فارسی در زبان مالایایی است ، به همین منظور برگزاری سمینار های مشترك، بركات زیادی برای جامعه علمی،فرهنگی مالزی خواهد داشت.

رئیس مركز تمدنی دانشگاه ملی مالزی همچنین به حضورفعال زنان درعرصه های مختلف اجتماعی در ایران اشاره كرد و گفت:ایران نمونه یك جامعه مدرن اسلامی برای دیگر كشور هاست. همچنین تجربه فكری و علمی طرف ایرانی ، ضامن برگزاری هر چه بهتر فعالیت های علمی – فرهنگی در منطقه جنوب شرق آسیا و مالزی خواهد بود.

## برنامه‌های خبری به زبان فارسی در رادیو شهرداری آتن پخش می‌شود

خانم كرمانی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با تاناسیس كافزاس رییس رادیو شهرداری آتن نهم مهرماه در دفتر وی دیدار و از پخش برنامه‌های خبری به زبان فارسی از این رادیو خبر داد.

به گزارش اداره كل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،در این دیدار، خانم دكتر كرمانی رایزن فرهنگی ایران در یونان با اشاره به روابط دیرینه فرهنگی دو كشور، همكاریهای رادیو و تلویزیون دو كشور در این راستا را بسیار مفید قلمداد كرد و آمادگی برای برنامه ریزی و هماهنگی های لازم برای توسعه این نوع همكاریها در خلال سفر آتی شهردار آتن و هیات همراه به تهران را اعلام نمود.

كرمانی پیشنهاد كرد كه با توجّه به حضور قابل توجه ایرانیان در یونان، امكان برنامه ای در این رادیو فراهم آید كه رایزنی فرهنگی ایران بتواند اخبار فرهنگی علمی، اجتماعی ایران را هر روز حدود 15 دقیقه به زبان فارسی در آن داشته باشد.
این پیشنهاد، مورد پذیرش كافزاس رییس رادیو شهرداری آتن قرار گرفت.

كرمانی در ادامه گفت: در خلال جشن‌های ملل كه در تابستان سال جاری برگزار گردید و این رایزنی حضور فعال داشت، شهردار در مقابل غرفه ایران ضمن گفتگو با رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و تشكر از چنین مشاركت فعّالی، به تلویزیون ایران (جام جم) گفت كه در نظر دارد پس از دعوتی كه رایزن فرهنگی ایران، از وی داشته است، از ایران دیدن كند.

هم اكنون شهردار تهران از وی رسما دعوت به عمل آورده است و ما منتظر جواب شهردار آتن برای برنامه ریزی های بعدی هستیم.

رییس رادیو شهرداری آتن ضمن استقبال از توسعه همكاریهای رادیویی با رادیو شهرداری تهران گفت: در دیداری كه با شهردار خواهم داشت مساله سفر وی به ایران و برنامه ریزی های لازم را به رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن اطلاع خواهد داد.

وی روابط دو كشور را دیرینه توصیف نمود و تاكید كرد كه توسعه هرچه بیشتر روابط و بخصوص در زمینه اطلاع رسانی می تواند عامل مهمی در درك شهروندان دو كشور از پیشینه تاریخی و همچنین مسایل روز، ‌تلقی و مورد بهره برداری قرار گیرد.

رئیس رادیو شهرداری آتن همچنین با اشاره به فعالیت رادیویی این شهرداری اعلام كرد كه در حال حاضر این رادیودر17كشور شنونده دارد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

یک دیدگاه

  1. خوب بود استفاده كردم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب