خانه / اخبار افغانستان / چهارده میلیون کودک افغانستان علیه سرخک واکسینه می‌شوند

چهارده میلیون کودک افغانستان علیه سرخک واکسینه می‌شوند

بیا تو مالزی - وزارت بهداشت افغانستان از آغاز برنامه ملی واکسینه کردن ۱۴ میلیون کودک در افغانستان خبر داده است.

بر اساس این برنامه، قرار است کودکان بین سنین ۹ ماه الی ۱۰ واکسن سرخک دریافت کنند.

سرخک چهارمین بیماری کشنده در دوران کودکی در جهان رده بندی شده است. سال گذشته (۲۰۱۷)، حدود ۲۵ هزار واقعه ابتلا به این بیماری در افغانستان گزارش شد که ۸۵ درصد آنان را کودکان کمتر از ۱۰سال تشکیل می‌دادند.

این بیماری در یک سال سبب مرگ ۳۰۰ کودک در افغانستان شد.

براساس اعلام وزارت بهداشت افغانستان ولایت‌های کابل پایتخت، پکتیکا درجنوب شرق، کنر در شرق، بادغیس در غرب و غور در مرکز افغانستان شدیداً از بیماری سرخک متاثر شده است.

ریچارد پیپرکارن، نماینده سازمان بهداشت جهانی گفت امیدوار است که این واکسن‌ها به افراد آسیب پذیر برسد و کنترل بیماری سرخکان را از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل یاد کرد.

مرحله اول واکسینه کردن کودکان افغانستان از امروز آغاز شد و برای مدت ۱۰ روز ادامه می‌یابد که در آن کودکان ۱۶ ولایت افغانستان واکسینه می‌شوند.

مرحله دوم این برنامه حدود ۱۷ روز دیگر آغاز و برای بیشتر از دوماه ادامه خواهد داشت که ۱۸ ولایت افغانستان را پوشش خواهد داد.

هزینه این برنامه حدود ۱۵ میلیون دلار اعلام شده که ۶ میلیون برای تهیه واکسن و ۹ میلیون دلار هزینه واکسینه کردن خواهد بود.

نهادهای بهداشت بین‌المللی اعلام کردند که بررسی‌ها نشان می‌‍دهد که از سال ۲۰۱۵ تاکنون حدود ۶۰ درصد از کودکان واجد شرایط سالانه فقط دوز اول واکسن سرخکان را دریافت کرده و حدود ۴۰ درصد دیگر دوز فقط دوم را دریافت کرده‌اند./بی بی سی

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

وزارت دفاع افغانستان: ولسوالی دهنه‌غوری را پس از سه سال از طالبان پس گرفتیم

بیا تو مالزی - امروز وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که نیروهای امنیتی این کشور شب …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب