چهارشنبه , 30 مهر 1399
خانه / اخبار ایران / چه خبر از بازار ارز؟

چه خبر از بازار ارز؟

بیا تو مالزی -

افزایش تدریجی قیمت دلار آزاد در بازار ارز ایران.

 

قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد 1085 تومان شد. روز چهار شنبه هر دلار آمریکا با 5 تومان افزایش به نرخ 1085 تومان در چهار راه استانبول دست به دست شد.

 

 

قیمت دلار آزاد نیز روز چهار شنبه نسبت به 10 روز پیش 25تومان افزایش نشان می‌دهد. در حالی که قیمت دلار دولتی در صرافی‌ها در قبال ارائه بلیت تایید شده و گذرنامه معتبر تا سقف 2000 دلار همچنان 1050 تومان است. البته صرافی متعلق به یکی از موسسات اعتباری دلار را با شرایط ذکر شده تا 1045 تومان هم فروخت.
از زمان آشفته شدن بازار خرید و فروش ارز به ویژه دلار آمریکا بیش از یک ماه می‌گذرد. این مشکل که از یک سو با تعلل بانک مرکزی در واکنش به موقع و هیجانات بازار از سوی دیگر نرخ حواله دلار را حتی تا 1250 تومان بالا برده بود، بالاخره با دخالت بانک مرکزی در تزریق دلار به بازار پایان یافت. از سوم مهر ماه قیمت دلار از 1060 تومان به سرعت طی یک هفته به دلیل بسته شدن امکان حواله ارز از طریق دبی، افزایش یافت .بانک مرکزی از اواخر هفته اول در قبال کارت ملی به هر نفر 2000 دلار به نرخ 1075 تومان می‌فروخت. تشکیل صف‌های طولانی برای خرید دلار دولتی با نرخ کمتر از سطح 1100 تومانی بازار آزاد، (قیمت دلار در بازار آزاد پس از اوج گرفتن تا حد 1200 تومان تا سطح 1100 تومان برای چندین روز ثابت ماند) از ابتدایی‌ترین پیامدهای عدم شفافیت در اطلاع‌رسانی و ابهام در سیاست‌گذاری‌ها بود. ازدحام برای خرید دلار آمریکا و تب خرید آن به میان زنان خانه دار نیز کشیده شد. تلاش بانک مرکزی برای کنترل تقاضا بالاخره چاره‌ای جز فروش ارز به مسافران واقعی با توسل به بلیت تایید شده نداشت. قیمت دلار آمریکا به تدریج در بازار آزاد تا حد 1090 تومان و سپس تا کف 1065 تومان افت کرد. اما در روزهای اخیر مجددا بازار شاهد افزایش قیمت تا 1085 تومان است.
اکنون با گذشت تقریبا دو هفته از اتخاذ تصمیم برقراری سقف فروش 2000 دلار برای مسافران واقعی به نظر می‌رسد میزان 2000 دلار برای مسافران کافی نبوده و علاوه بر رفع محدودیت حواله به خارج از کشور، تقاضای خرد برای دلار آمریکا همچنان بدون پاسخ مانده و با وجود اراده بانک مرکزی برای کنترل قیمت، فعلا دلالان در چهار راه استانبول دلار را با قیمت خود می‌فروشند. پوشیده نیست که چند نرخی شدن قیمت در بازار ارز به ابهام در تعیین دقیق قیمت کالا و خدمات در کشور می‌انجامد. این در حالی است که تک نرخی شدن قیمت ارز پس از انقلاب در کشور سابقه‌ای 8 ساله دارد.

 

منبع:دنیای اقتصاد

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب