پنج شنبه , 1 آبان 1399
خانه / اخبار ایران / چگونگی ارزشیابی مدارك دانش‌آموختگان دانشگاه‌های غیرمعتبر خارجی اعلام شد

چگونگی ارزشیابی مدارك دانش‌آموختگان دانشگاه‌های غیرمعتبر خارجی اعلام شد

بیا تو مالزی -

متقاضیان قبل از اقدام برای اخذ پذیرش، اعتبار دانشگاههای خارجی را احراز كنند…

جزئیات و چگونگی ارزشیابی مدارك دانش آموختگان دانشگاه‌های غیر معتبر خارج از كشور اعلام شد.

به گزارش خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دكتر محمد جواد یزدان پناه مدیر كل امور دانش آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امروز در یك نشست خبری گفت:‌ مرجع انحصاری اعتبار سنجی و ارزشیابی مدارك دانش آموختگان خارج از كشور و موسسات آموزشی خارج از كشور اداره كل امور دانش آموختگان است و چنانچه مرجع یا واحد دیگری در این رابطه اظهار نظری كند ولی مرجعیت نداشته باشد این مسئله قابل استناد نیست.

وی در این رابطه به درج خبری مبنی بر فقدان اعتبار دانشگاه‌های هند و مالزی اشاره كرد و گفت: خوشبختانه مشخص شد كه این مساله خلاف بوده و از سوی وزارت علوم نیز تكذیب شد، با این حال متقاضیان برای آگاهی از اعتبار دانشگاه‌های خارج از كشور می‌توانند با مراجعه به سایت وزارت علوم و بخش كتاب نظام ارزشیابی دانشگاه نسبت به این مساله اطلاعات لازم را كسب كنند.

وی همچنین با بیان اینكه ادامه تحصیل متقاضیان در خارج باید در دانشگاه‌های معتبر باشد، اظهار كرد: توصیه می‌شود كه متقاضیان ادامه تحصیل دوره‌های حضوری، نیمه حضوری، مكاتبه‌ای ، مجازی و سایر نظام‌های آموزشی دانشگاههای خارجی قبل از هر گونه اقدامی برای پذیرش و تحصیل با مراجعه به سایت اداره كل دانش آموختگان، اعتبار محل تحصیل مربوطه را احراز كنند در غیر این صورت مسئولیت ریسك‌های احتمالی بر عهده متقاضی است.

دكتر یزدان پناه اظهار كرد: ‌در گذشته متقاضیانی بودند كه پس از پایان تحصیلات در دانشگاه‌های غیر معتبر خارج از كشور با مراجعه به وزارت علوم نسبت به قانون عدم ارزشیابی مدارك دانش آموختگان دانشگاه‌های غیر معتبر خارج از كشور اظهار بی اطلاعی می‌كردند و به طور طبیعی نیز پاسخ آنان منفی بوده و مدارك آنان مورد ارزیابی قرار نمی‌گرفت با این حال اخیرا با توجه به تقاضای مكرر متقاضیان در شورای ارزشیابی وزارت علوم تصویب شد كه مدارك صادره از دانشگاه‌های غیر معتبر خارج از كشور از نظر وزارت علوم تحت شرایطی ارزشیابی خواهد شد.

وی خاطر نشان كرد: مدارك صادره از دانشگاه‌هایی كه از نظر وزارت علوم غیر معتبر بوده ولی از نظر مرجع قانونی ذیربط در كشور متبوع خود معتبر باشد تحت شرایطی قابل بررسی و ارزشیابی است.

به گفته وی بر اساس این مصوبه مدارك دوره‌های كاردانی به شرط دارا بودن دیپلم كامل متوسطه از ایران و یا كشور مربوط بر اساس ضوابط و مقررات عمومی ارزشیابی مدارك تحصیلی خارج به ماخذ كاردانی قابل بررسی و ارزشیابی است.

وی افزود: همچنین مدارك دوره‌های كارشناسی در صورت احراز برخی شرایط و بر اساس مقررات عمومی ارزشیابی به ماخذ كارشناسی قابل بررسی و ارزشیابی است به عبارت دیگر این مدارك از طریق معرفی به یكی از دانشگاه‌های دولتی، غیر انتفاعی،‌ پیام نور و جامع علمی كاربردی جهت تعیین سطح تكمیل واحد و در صورت گذراندن حداكثر 40 واحد از دروس اصلی و تخصصی با توجه به نظر دانشگاه‌ پذیرنده ارزشیابی می‌شود.

دكتر یزدان پناه در خاتمه تاكید كرد: دروس گذرانده شده در خارج از كشور متقاضیان ادامه تحصیل در داخل كشور ارزشیابی خواهد شد به عبارت دیگر پس از اثبات توانمندی علمی داوطلب این مدارك ارزیابی خواهد شد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب