پنج شنبه , 1 آبان 1399
خانه / اخبار جهان / چین قهرمان صادرات جهان

چین قهرمان صادرات جهان

بیا تو مالزی -

صادرات چین در سال 2010 میلادی به رقم نجومی 1580 میلیارد دلار رسید.

صادرات چین در سال 2010 میلادی بیش از 31 درصد افزایش یافت و به رقم نجومی 1580 میلیارد دلار رسید. به این ترتیب، چینی‌ها برای دومین سال قهرمان صادرات جهان شدند. این جایگاه تا سال 2008 به آلمان تعلق داشت.

گزارش صادرات و واردات جمهوری خلق چین هفته جاری از سوی گمرک پکن منتشر شد. این گزارش نشان می‌دهد که در سال 2010 میلادی، میزان صادرات چین بیش از 31 درصد و واردات آن نزدیک به 39 درصد در مقایسه با سال 2009 افزایش یافته است.

پایان بحران جهانی در چین

این ارقام نشان می‌دهد که پرجمعیت‌ترین کشور جهان، آثار بحران مالی جهانی را کاملا پشت سر نهاده و رشد جهشی خود را از سر گرفته است.

چینی‌ها، در سال 2010 در برابر صدور 1580 میلیارد دلار کالا و خدمات، 1390 میلیارد دلار کالا وارد کردند که نزدیک به ?? درصد نسبت به سال 2009 افزایش یافت.  به این ترتیب، تراز بازرگانی چین در سالی که گذشت 190 میلیارد دلار مثبت بود.

عنوان قهرمانی صادرات جهان تا سال 2008 به آلمان تعلق داشت، اما در سال بحرانی  2009 چین در این جایگاه قرار گرفت.

آلمان در فاصله اول ژانویه تا آخر نوامبر سال گذشته 878 میلیارد یورو (یک هزار و 170 میلیارد دلار) کالا صادر کرد. صادرات آلمان در یازده ماه مشابه سال 2009 از 736 میلیارد یورو فراتر نرفته بود. به این ترتیب، در سال 2010 صادرات آلمان بیش از 19 درصد افزایش یافت. با این همه، این کشور نتوانست عنوان قهرمانی صادرات جهان را از چین پس بگیرد.

بزرگترین شریک تجاری چین، همچنان اتحادیه اروپا است. در سال 2010 چینی‌ها 311 میلیارد دلار کالا به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر کردند که 68 میلیارد دلار آن روانه آلمان شد. اما حجم صادرات آلمان به چین از این هم بیشتر بود و به 74 میلیارد دلار رسید.

دلایل رشد صادرات چین

خبرگزاری رسمی چین (شین‌هوا) به نقل از “لی‌جیان” کارشناس اقتصادی می‌نویسد که بازرگانی خارجی چین بهتر از آنچه انتظار می‌رفت توسعه یافته است. به نظر این کارشناس، افزایش تقاضای جهانی، پشتیبانی دولت از صادرات و پائین بودن نرخ برابری یوان در برابر دلار، دلایل اصلی رشد صادرات چین بوده‌اند.

ایالات متحده آمریکا چین را متهم می‌کند که با پائین نگه‌داشتن مصنوعی نرخ برابری یوان، امکان رقابت با صادرات خود را در بازار جهانی از بین‌برده است. حجم بازرگانی خارجی چین، در سال 2010 به 2 هزار و 970 میلیارد دلار رسید. اما توازن مثبت معاملات حدود 6 درصد نسبت به سال 2009 کاهش یافت.

گمرک چین با استناد به همین ارقام تاکید می‌کند که بازرگانی خارجی چین، در پاسخ به انتظارات شرکای غربی، به سمت تعادل بیشتر میان واردات و صادرات پیش می‌رود. اما کارشناسان معتقدند علت کاهش توازن مثبت در معاملات، افزایش بهای مواد خامی بوده که چین مجبور به وارد ساختن آن‌ها است.

 

 

منبع:تابناک

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب