خانه / اخبار مالزی / ژاپن و مالزی با همكاری برای مقابله با دزدی دریایی موافقت كردند

ژاپن و مالزی با همكاری برای مقابله با دزدی دریایی موافقت كردند

بیا تو مالزی -

یاسوئو فوكودا و عبدالله احمد بداوی نخست وزیران ژاپن و مالزی روز جمعه در دیدار با یكدیگر،با همكاری مشترك برای مقابله با دزدی دریایی و تروریسم موافقت كردند…

به گزارش خبرگزاری كیودو، ژاپن در راستای مقابله با دزدیهای دریایی قایقهای تندرو و دوربینهای نظارتی ، مورد نیاز مالزی را تهیه و در اختیار این كشور قرار می‌دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از كیودو، فوكودا در این دیدار از همتای مالزیایی خود خواست تا از تلاشهای ژاپن درزمینه حل مساله هسته‌ای كره شمالی و نیز اتباع ربوده شده ژاپنی حمایت كند.

نخست وزیر مالزی كه كشورش دارای روابط دیپلماتیك با كره شمالی است ، در پاسخ به درخواست فوكودا، حل مساله اتباع ربوده شده ژاپنی را موضوعی مهم دانست .

مساله اتباع ربوده شده ژاپنی توسط نیروهای امنیتی كره شمالی ، همواره به عنوان یكی از مهمترین موانع اصلی در راه عادی‌سازی روابط میان توكیو و پیونگ یانگ بوده است .

دولت ژاپن معتقد است كه در دهه‌های ‪۱۹۷۰‬و ‪۱۹۸۰‬میلادی نیروهای امنیتی كره شمالی اقدام به ربودن ‪۱۷‬شهروند ژاپنی كرده‌اند كه از این تعداد تنها پنج نفر به ژاپن بازگشتند و سرنوشت بقیه هنوز روشن نیست .

كره شمالی ، شمار افراد ربوده شده ژاپنی را ‪۱۳‬نفر اعلام كرده و گفته است كه پنج نفر از این افراد به ژاپن بازگشته‌اند و هشت نفر دیگر فوت كرده اند.

دولت ژاپن تاكنون با ارایه برخی شواهد ، ادعاهای كره شمالی را رد كرده و خواستار ارایه اسناد و مداركی دال بر صحت این ادعاها از سوی پیونگ یانگ شده است .

نخست وزیر ژاپن در ادامه خواستار آن شد كه مالزی از طرح پیشنهادی ژاپن كه بر اساس آن در صورت همكاری كشورهای مختلف و به ویژه صنایع ، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ‪ ۲۰۵۰‬میلادی به نصف سطح كنونی می‌رسد و همچنین ایجاد چارچوبی برای جایگزینی پروتكل كیوتو كه در سال ‪ ۲۰۱۲‬میلادی مهلت اجرای آن به اتمام می‌رسد، شد.

فوكودا در خصوص مقابله با دزدیهای دریایی در تنگه مالاكا و تروریسم به همتای مالزیایی خود گفت : ژاپن درنظر دارد تا چهار فروند قایق تندرو به همراه دوربینهای نظارتی برای ماموران مبارزه با قاچاق مالزی ، در اختیار این كشور قرار دهد.

نخست وزیر مالزی ضمن قدردانی از حمایتهای ژاپن در زمینه‌های مختلف از این كشور ، گفت : مالزی به مقابله با تروریسم و دزدی دریایی در منطقه متعهد است .

تنگه مالاكا واقع در منطقه جنوب شرق آسیا كه از مسیرهای مهم عبور كشتی های تجاری و نفتكش‌ها درجهان شمرده می‌شود ، همواره با دزدی‌های دریایی روبرو بوده است .

بیش از ‪۹۰‬درصد از نفت خام مورد نیاز ژاپن كه از منطقه خاورمیانه تامین می‌شود، توسط كشتی‌های نفتكش از این تنگه عبور داده می‌شود.

كشتی‌های عبوری از تنگه مالاكا به دلیل باریك و كم عمق بودن این تنگه ، مجبور هستند، در هنگام عبور از این تنگه آهسته و با احتیاط حركت كنند و این مساله موجب آسیب پذیری كشتی‌های عبوری از این منطقه شده است .

به گفته گاردساحلی ژاپن ، خطوط دریایی كه برای امور تجاری میان ژاپن و كشورهای منطقه جنوب شرق آسیا مورد استفاده قرار می‌گیرند، پیش از این بارها مورد هجوم دزدان دریایی قرار گرفته است .

دولت ژاپن به دلیل حساسیت این موضوع هم اینك همكاری‌هایی را با كشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله مالزی برای مقابله با دزدی دریایی دراین منطقه آغاز كرده است .

عبدالله احمد بداوی نخست وزیر مالزی پنجشنبه شب برای دیدار رسمی سه روزه از ژاپن در صدر هیاتی وارد این كشور شد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب