خانه / اخبار مالزی / کارگاه توجیهی رسانه ای سرطان رحم در کوالالامپور برگزار شد

کارگاه توجیهی رسانه ای سرطان رحم در کوالالامپور برگزار شد

بیا تو مالزی -

کارگاه آموزشی توجیهی یکروزه ویژه رسانه های داخلی و خارجی در مالزی درخصوص عفونتهای ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی و سرطان گردن رحم که مهمترین عارضه این چنین عفونتها در انسان است ، روز جمعه در کوالالامپور، پایتخت این کشور برگزار شد….به گزارش ایرنا، در این کارگاه چند تن از کارشناسان و پزشکان متخصص بین المللی ومالزیایی به تشریح وضع عفونتهای ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی ، سرطان گردن رحم و نیز واکسن بسیار موثری که علیه این ویروس ساخته شده پرداختند.
بر اساس این گزارش ، کارگاه مذکور با عنوان "عفونتهای ویروس پاپیلومای انسانی و پیشگیری از سرطان گردن رحم : چالشهای امروز و فردا" و با هدف آشنا ساختن اصحاب رسانه ها با اهمیت عفونتهای ناشی از این ویروس و نیز کارآیی بسیار بالای واکسن ساخته شده علیه این ویروس و در نهایت انتقال این آموخته ها به افکار عمومی جامعه برگزار شد.
دکتر "جرمی وین " مدیر بخش سرطانهای مربوط به دستگاه تناسلی زنان از بیمارستان "وستمید" استرالیا و مسوول طرح بیماریابی سرطان گردن رحم در این کشور در این کارگاه به تشریح وضع عفونتهای ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی پرداخت .
وی اظهارداشت : بیش از 80 درصد زنان تا پیش از 50 سالگی به این نوع عفونت مبتلا می شوند.
به گفته این متخصص استرالیایی ، این عفونتها که در سنین 15 تا 24 سالگی دارای بیشترین شیوع است ، عوارضی همچون زگیل های تناسلی ، ضایعات پیش سرطانی در گردن رحم ، سرطان گردن رحم و نیز سایر سرطانهای نواحی تناسلی را در زنان و همچنین سرطانهای عضو تناسلی و مقعد در مردان را ایجاد می کنند.
وی تصریح کرد: دو تیپ 16 و 18 این ویروس عامل بوجود آورنده بیش از 70 درصد از موارد سرطان گردن رحم هستند.
دکتر "سورش کوماراسامی " متخصص سرطانهای دستگاه تناسلی زنان ازمالزی نیز در این کارگاه به تشریح وضع جمعیت شناختی سرطان گردن رحم در جهان و قاره آسیا پرداخت .
وی ، سرطان گردن رحم را دومین سرطان شایع در میان زنان در جهان عنوان کرد به طوری که در زمان حاضر بیش از دو میلیون و 300 هزار نفر در جهان به این بیماری مبتلا بوده و هر سال 500 هزار مورد جدید نیز به آن افزوده می شود.
به گفته دکتر کوماراسامی ، میزان مرگ و میر ناشی از این سرطان نیز بالا بوده و در هر شبانه روز 800 نفر در جهان به علت ابتلا به آن جان خود را از دست می دهند.
این متخصص بیماری سرطان افزود: در قاره آسیا نیز این بیماری از شیوع بالایی برخوردار است به طوری که بیش از یک میلیون و 300 هزار زن آسیایی به این بیماری مبتلایند و این بیماری ، چهارمین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان محسوب می شود.
وی تصریح کرد: منطقه جنوب شرق آسیا نیز از پرشیوع ترین مناطق جهان به سرطان گردن رحم بوده و در هر سال 100 هزار مورد جدید و نیز 53 هزار مورد مرگ و میر ناشی از این بیماری گزارش می شود.
در این کارگاه دکتر "راندال هیر" مدیر ارشد سیاستگذاری شرکت "مرک " در امور پزشکی و ساخت واکسن نیز درباره واکسن جدید ضد سرطان گردن رحم توضیحاتی ارایه کرد.
وی ، واکسن ساخته شده علیه عفونتهای ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی که عامل پیش گیرنده از بروز سرطان گردن رحم در زنان است را یک پیشرفت چشمگیر در زمینه پیشگیری از سرطان در انسان عنوان کرد.
دکتر هیر افزود: تزریق سه دوز از این واکسن در ماههای صفر، دو و شش به صورت داخل عضلانی قادر است ایمنی کاملی را علیه چهار سوش بسیار شایع ویروس ایجاد کرده و از این طریق در پیشگیری از سرطان گردن رحم دارای بیش از 98 و 8 دهم درصد کارایی است .
به گزارش ایرنا، این واکسن که دوسال قبل توسط اداره غذا و داروی آمریکا تایید شد هم اکنون در بیش از 10 کشور شامل کانادا، آمریکا، انگلیس ، آلمان ، فرانسه ، استرالیا، نیوزیلند، ایرلند و ایتالیا در برنامه های عمومی ایمن سازی استفاده می شود و در بیش از 120 کشور جهان نیز برای استفاده از این واکسن مجوز صادر شده است .
این در حالی است که در قاره آسیا که بیش از نیمی از موارد بیماری سرطان گردن رحم را در خود جای داده تاکنون هیچ برنامه کشوری ایمن سازی به اجرا گذاشته نشده است .
کارشناسان بیماریهای عفونی و برنامه ریزان سیستمهای بهداشتی و درمانی عقیده دارند واکسیناسیون عمومی دختران 12 تا 26 ساله در هر کشور ضمن آنکه میزان ابتلا به سرطان گردن رحم را به طور چشمگیری کاهش می دهد از طریق کاهش و حذف هزینه های مربوط به درمان بیماران مبتلا به بیماری به لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه است .
با توجه به موارد فوق و درعین حال ، توان علمی بالای ایران در امر ساخت انواع واکسنها در موسساتی همچون انستیتو رازی و پاستور، به نظر می رسد ضرورت تولید و تزریق همگانی آن برای بانوان جوان کشورمان می بایست توسط مسوولان بهداشتی کشور مورد بررسی و تامل بیشتر قرار گیرد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب