چهارشنبه , 30 مهر 1399
خانه / اخبار مالزی / کشور نمونه اسلامی؟

کشور نمونه اسلامی؟

بیا تو مالزی -

مالزی و مشکلات پیش رو در جشن استقلال 50 سالگی…

مالزی در حالی جمعه این هفته به استقبال جشن‌های پنجاهمین سالگرد استقلال خود می‌رود که با نگرانی فزاینده‌ای از افراط‌گرایی اسلامی و قطبی شدن نژادی روبه‌رو‌ست.

مالزی از زمان استقلال از انگلستان در 1957، کشور مسلمانی بوده که بیشترین توسعه و حرکت به سمت مدرنیسم را داشته است، آسمانخراش‌های متعدد مانند برج‌های دوقلوی پتروناس و بزرگراه‌ها و بنادر متعدد، همچنین رشد اقتصادی پایدار و مداوم را می‌توان شاهدی بر این مدعا دانست.

در حالی که مالزی آماده برگزاری جشن «نیم قرن استقلال» در جمعه این هفته می‌شود، عده زیادی در تلاشند تا مفهوم مالزیایی بودن فرهنگ و مذهب را دریابند.

دکتر راماسامی، متخصص علوم سیاسی و استاد پیشین دانشگاه UKM از موج فزاینده افراطگرایی و دسته‌بندی‌های نژادی و قومی که می‌تواند باعث تفرقه شود، ابراز نگرانی می‌کند.
وی به فرانس پرس (AFP) می‌گوید: اگر این مسئله شاخص این 50 سال است، من نمی‌خواهم به استقبال 50 سال بعد بروم. چرا که وضعیت ممکن است از این هم بدتر باشد.

اسلام در مالزی دین رسمی است و مسلمانان 60 درصد جمعیت 27 میلیونی مالزی را تشکیل می‌دهند. مابقی جمعیت مالزی را پیروان ادیانی چون بودایی، مسیحی و هندو تشکیل می‌دهند.

از نظر اقتصادی، فعالیت چینی‌ها بسیار بیشتر از مالزیایی‌هاست و همین امر موجب شده است تا اکثر قریب به اتفاق چینی‌ها، تمکن مالی بسیار بهتری نسبت به سایر اقوام داشته باشند، امری که در سال 1969 توسط مالزیایی‌ها تحمل نشد و منجر به آشوب‌های فرقه‌ای گشت. اگر چه کارشناسان آن را پیامدهای توطئه جدایی سنگاپور از مالزی توسط انگلستان در 1965 می‌دانند؛ کشوری ثروتمند که پس از استقلال همواره مورد حسد همسایه بزرگ شمالی خویش بوده است.

از زمان استقلال مالزی ائتلاف وحدت ملی ـ که قبلا تحت عنوان ائتلاف پیوستگی شناخته می‌شد ـ بر مالزی حکمفرمایی کرده است. این ائتلاف شامل احزابی از نژادهای چینی و هندی است. ولی تحت سیطره سازمان ملی مالزی یکپارچه (UMNO) است که قبلا توسط «عبدالله احمد بداوی» نخست‌وزیر رهبری می‌شد.

«احمد بداوی» به طور مداوم در مورد وحدت ملی و آزادی مذاهب موعظه می‌کند، ولی به گفته «زیاد ابراهیم»، یک عضو قانونگذار UMNO وابستگی‌ها و ارتباطات اجتماعی طی پنج دهه گذشته بسیار بدتر شده است.

وی به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «این جشن پنجاهمین سالگرد استقلال سایه‌ای از غم را برای من ایجاد می‌کند» و می‌افزاید: «من از این ناراحتم که ما کشوری شده‌ایم که دائما از نژاد، مذهب و قوّمیت حرف می‌زنیم و به طور دائم نیاز به تاکید قدرت، اختیار و اجبار داریم تا اطاعت بی چون و چرا را حذف کنیم».

«انور ابراهیم»، معاون و وزیر دارایی نخست‌وزیر اسبق مالزی («ماهاتیر محمد» که به واسطه انتقادهایی که به سیاست‌های ماهاتیر داشت در 1998 به شش سال حبس و سپس با ادامه انتقادها از داخل زندان به نه سال حبس اضافی به اتهام لواط ـ که مجازات اعدام در مالزی را دارد ـ محکوم شده و از وی به عنوان سمبل نقّادی یاد می‌شود) به فرانس پرس می‌گوید: اسلام در مالزی به خاطر مقاصد سیاسی در گرو حزب حاکم است و نسبت به بنیادگرایی فزاینده اسلامی در مالزی هشدار می‌دهد.

«انور ابراهیم» تنها به دسته‌بندی‌های قومی مذهبی ایراد نمی گیرد، او همچنین به فساد خردکننده اقتصادی اعتراض دارد. وی می‌گوید: سرمایه‌گذاری‌های خارجی به جای دیگری سرازیر شده است. این بخاطر عدم لیاقت دولت و مخالفت با اصلاحات است. نتیجه این می‌شود که ما بازنده رقابت منطقه‌ای با ویتنام، تایلند، سنگاپور، هند و چین باشیم.

کیفیت زندگی اغلب مالزیایی‌ها طی 50 سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. بیشتر منازل اکنون یک اتومبیل و دو دستگاه تلویزیون دارند و بالاتر بودن مدل اتومبیل در مالزی، نشانه تشخص است. درآمد سرانه در سال 2006 معادل 5388 دلار بود که از درآمد 2335 دلاری سال 1990 فراتر بود.

همچنین رشد ناخالص ملی در سال 2006 میزان 151.4 میلیارد دلار بود که بیش از سه برابر مبلغ 44 میلیاردی سال 1990 بود. در همین حال سرمایه گذاری مستقیم خارجی از مبلغ 5.5 میلیارد دلار در سال 2001 به مبلغ 3.9 میلیارد دلار سال 2006 کاهش یافته است.

پیش بینی رسمی رشد اقتصادی مالزی در سال 2007 شش درصد است و این رشد مالزی را در جایگاه سوم منطقه بعد از چین و هند قرار می‌دهد. رشد اقتصادی مالزی در 2006 حدود 5.9 درصد بود.

«وَن سُهََیمی سعیدی»، یک کارشناس اقتصادی در بانک سرمایه Kenanga ، ابراز نگرانی می‌کند که ارتقای سرمایه گذاری خارجی به یک رقابت اساسی تبدیل شده و بدون کاهش تعرفه‌های مالیاتی ، مالزی در این رقابت شکست خواهد خورد. مسئله برابری نرخ رینگیت، واحد پول مالزی، با ارزهای عمده نیز طی یک سال گذشته باعث کاهش سرمایه‌گذاری‌ها شده است.

افزایش بسیار چشمگیر گردشگران و از طرفی افزایش تعداد علاقمندان به تحصیل در مالزی که خیل عظیمی از آن را ایرانیان تشکیل می‌دهند موجبات کاهش نرخ برابری رینگیت طی یک سال گذشته در برابر دلار را فراهم کرده است. اکنون این تفاوت از نیم رینگیت (تقریباً معادل 130 تومان) نیز طی یک سال گذشته فراتر رفته است. این مسئله موجب شده است تا دولت نرخ غیر رسمی برابری ارز را برای سرمایه گذاران خارجی اعلام کند. این مسئله به فساد اداری گسترده‌ای دامن زده است.

تقریباً نیمی از 50 سال گذشته با سیاست‌های اقتصادی ماهاتیر محمد 81 ساله طی شد. ماهاتیر در سال 2003 پس از 22 سال نخست وزیری از این سمت کناره گیری کرد و آن را به قائم‌مقام خود عبدالله بداوی واگذار کرد. در عین حال ماهاتیر، منتقد سلف 67 ساله خویش باقی ماند، کسی که به فساد مالی و انتصابات گسترده فامیلی در نظام اداری متهم شده است.

انتخابات بعدی در سال 2009 برگزار می‌شود ولی دکتر «راما سامی» اخطار می‌دهد که اگر کشور می‌خواهد هنوز در راستای مدرنیسم گام بردارد، باید راه حل مطمئنی برای تنشهای فزاینده قومی ـ نژادی و مذهبی بیابد، چرا که در آینده این مسئله کشور را گریبانگیر مشکلاتی لاینحل خواهد کرد.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب