یکشنبه , 3 مرداد 1400
خانه / اخبار ایران / گردشگری داخلی یا خارجی؟

گردشگری داخلی یا خارجی؟

بیا تو مالزی -

زور تبلیغات گردشگری داخلی به تورهای خارجی نمی‌رسد!…

دفاتر خدمات مسافرتی روشهای مختلفی را به کار می‌گیرند تا گردشگر ایرانی را برای ثبت نام در تورهای خارجی ترغیب کنند اما در سوی دیگر ماجرا از چنین تبلیغات و روشهایی برای رونق تورهای داخلی استفاده نمی‌شود.

به گزارش مهر، دفاتر خدمات مسافرتی در ایران گوی رقابت را برای خروج مسافر از دست یکدیگر با روشهایی نو می ربایند در این میان برندگان تنها کسانی هستند که با روشهایی جدید تورهای گردشگری خارجی ارزان تری بفروشند این درحالی است که برای اجرای تورهای گردشگری داخلی از هیچیک از این روشها و تبلیغات استفاده نمی شود.

اجرای مراسم قرعه کشی برای یک هفته مسافرت رایگان، پرداخت هزینه تورهای گردشگری از طریق اقساط، استفاده از تورهای OFFER و … بخشی از روشهای به کار گرفته شده توسط دفاتر خدمات مسافرتی برای خروج مسافر از ایران است. حال آنکه می توان از این روشها و تبلیغات برای تورهای گردشگری داخلی نیز استفاده کرد.

قرعه کشی برای یک هفته مسافرت رایگان

گاهی برای کاربران اینترنتی و یا افرادی که شاید حتی ندانند فلان دفتر خدمات مسافرتی از کجا و چگونه شماره موبایل و آدرس ایمیل آنها را دارد ایمیل و یا پیامک هایی ارسال می شود که حاوی اطلاعاتی درباره یک تور گردشگری خارجی با نرخ بسیار پایین و رایگان است.کاربر مورد نظر نیز زمانی که متوجه می شود تور یک هفته ای در بهترین هتلهای یک کشور خارجی با چنین نرخ ارزانی فروخته می شود حتی اگر قصد مسافرت نیز نداشته باشد از این فرصت استفاده کرده و با آن دفتر تماس گرفته و درخواست ثبت نام در تور می کند.اما برخی اوقات همین کاربران به یک مراسم قرعه کشی دعوت می شوند. در آن مراسم گردانندگان یک آژانس مسافرتی از جاذبه های فلان کشور خارجی سخن می گویند و حاضران را ترغیب می کنند که یک بار هم شده از این کشور دیدن کنند. در نهایت نیز قرعه کشی شده و یک هفته مسافرت رایگان به برنده قرعه کشی جایزه داده می شود.هر چند که در بسیاری از موارد این قرعه کشی چندان هم رایگان نیست و در نهایت به گردشگر اعلام می شود باید خودش بخشی از هزینه سفر را بپردازند اما همین موضوع نیز باعث می شود تا گردشگر از جاذبه های آن کشور خارجی مطلع شود.

فراخوان برای تورهای دقیقه آخری(offer)!

راه دیگر برای ترغیب مسافران به خارج از کشور، استفاده از تورهای ارزان قیمت و به اصطلاح لحظه آخری است! این تورها معمولا توسط مسافران ایرانی پر نمی شود و آژانسدار نیز برای اینکه بتواند تور خود را کامل بفروشد حاضر است آن را به قیمت بسیار کم به مسافر عرضه کند.برای این کار تا لحظه آخر صبر می کند تا مسافران تور به همان قیمت های معمول ثبت نام کند اما در لحظه آخر اعلام عمومی می کند و تور گردشگری را با قیمت کم می فروشد در این صورت است که ظرف کمتر از دوساعت جای خالی مسافران، پر می شود!

سفرهای قسطی!

برخی از دفاتر نیز اعلام می کنند که مسافران می توانند از شرایط قسطی پرداخت هزینه های سفر خود استفاده کنند. به عنوان مثال مسافرت را بروند و بیایند و یک ماه بعد هزینه آن را قسطی پرداخت کنند.همه این شیوه های ارزان سازی برای اجرای تورهای گردشگری خارجی به کار گرفته می شود اما چرا چنین تبلیغات و روشهایی برای تورهای داخلی انجام نمی شود؟ و تورهای گردشگری داخلی با قیمت های ارزان به مشتری عرضه نمی شود؟

علی حکمتی، کارشناس گردشگری در گفتگو با خبرنگار مهر به این سوال پاسخ داد و گفت: برخی از آژانسهای مسافرتی اعلام می کنند که تعداد گردشگران داخلی زیاد است اما همکاران دیگرشان در آژانسها نمی خواهند برای رونق گردشگری داخلی تلاش کنند! این درحالی است که اگر به فهرست مسافران آنها مراجعه شود متوجه می شوید که تنها عده خاصی، گردشگران همیشگی تورهای این دفاتر هستند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که تعداد متقاضیان تورهای گردشگری داخلی در ایران کم و در عوض تعداد خروجی ها بسیار زیاد است.

وی ادامه داد: با این حال اگر میزان تبلیغات، تشویق ها و جایزه هایی که برای تورهای داخلی در نظر گرفته می شود بسیار زیاد شود، گردشگران هم بعد از مدتی ترجیح می دهند از جاذبه های گردشگری ایران که تا به حال ندیده اند دیدن  کنند. در این صورت در آینده شاهد رونق گردشگری داخلی خواهیم بود.این کارشناس گردشگری در ادامه به طرحهای نافرجام معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: مدتی بود که طرحهای خوب یا ناقص در حوزه گردشگری ارائه می شد اما همین طرح ها نیز به مرحله اجرا در نیامد.حکمتی گفت: طرح ارزان سازی سفرهای داخلی یکی از همین طرحها بود ولی از آنجایی که مدیران گردشگری در سازمان متولی مدام در حال تغییر هستند این طرح نیز اجرا نشد و دوباره سیل خروج گردشگر از ایران رونق گرفت.

در این باره علی اصغر توکلی، عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی به خبرنگار مهر گفت: قیمت تورهای گردشگری داخلی انقدر زیاد نیست که بتوان قیمت آن را بالا و پایین کرد از سوی دیگر مجوز به هر دفتر خدمات مسافرتی داده می شود و آنها نیز از این روشهای تبلیغاتی استفاده می کنند تا فروش بیشتری داشته باشند.وی ادامه داد: ممکن است تنها برای تورهای جزیره کیش و قشم که چارتر هستند در لحظه آخر OFFER گذاشته شود چون هزینه بلیت پرداخت شده اما آژانسدار نمی خواهد ضرر کند به همین دلیل به قیمت پایین آن را می فروشد.

 

منبع:عصر ایران

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب