چهارشنبه , 5 آذر 1399
خانه / اخبار مالزی / گزارش روزنامه استار از وضعیت دانشجویان ایرانی در مالزی

گزارش روزنامه استار از وضعیت دانشجویان ایرانی در مالزی

بیا تو مالزی -

برای اولین بار در مالزی پرتیراژترین روزنامه این کشور که نزدیک به 400 هزار نسخه از آن روزانه در مالزی توزیع می شود و به قول گردانندگان آن روزانه بیش از یک میلیون نفر آن را مطالعه می کنند در گزارشی اختصاصی به بررسی وضعیت دانشجویان ایرانی در مالزی پرداخته است…

برای اولین بار در مالزی پرتیراژترین روزنامه این کشور که نزدیک به 400 هزار نسخه از آن روزانه در مالزی توزیع می شود و به قول گردانندگان آن روزانه بیش از یک میلیون نفر آن را مطالعه می کنند در گزارشی اختصاصی به بررسی وضعیت دانشجویان ایرانی در مالزی پرداخته است.
بر اساس همین گزارش ایرانیان مشغول به تحصیل در مالزی با جمعیتی معادل چهار هزار نفر چهارمین گروه دانشجویان خارجی در این کشور را پس از دانشجویان کشورهای چین اندونزی  و بنگلادش به خود اختصاص داده اند.
این درحالی است که بیشترین تعداد از این دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و در دانشگاههای دولتی مالزی مشغول به تحصیل هستند.
در این میان دانشگاه پوترا یا یوپی ام با دارا بودن 950 دانشجوی ایرانی رتبه اول را در میان دیگر دانشگاههای مالزی از آن خود کرده است.
این گزارش به اظهار نظر وزیر آموزش عالی مالزی در این خصوص می پردازد و اضافه می کند که از نظر داتوک مصطفی چهار هزار دانشجو رقم فوق العاده ایست و به همین دلیل نیز وی ایران را یک بازار و یک برای توسعه آموزش عالی مالزی می داند.
این روزنامه مقصود اصلی سفر وزیر آموزش عالی مالزی به ایران را نیز بررسی این بازار عنوان می کند و می افزاید: دیدار با خانواده دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در مالزی و گفت و گو با آژانس های اعزام دانشجو از اهداف این سفر بوده است که بازخورد این دیدارها در مجموع مثبت ارزیابی شده است.
در گفت و گو با وزیر آموزش عالی مالزی دشواریهایی نظیر گشایش حساب بانکی و امکانات اقامتی به عنوان اصلی ترین مشکلات دانشجویان در بدو ورود مطرح شده است و در کنار آن اولیا از حضور فرزندانشان در مالزی ابراز رضایت نموده اند.
حسن زاده مدیر یکی از آژانس های اعزام دانشجو نیز از اطمینان دانشجویان ایرانی به مالزی سخن گفته و اظهار داشته است که می توان به راحتی تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در مالزی را به دو برابر رساند.

در ادامه این روزنامه به مصاحبه با یکی از افسران بازنشسته نیروی هوایی به نام آقای اعتماد پور پرداخته است.
از نظر آقای اعتماد پور تشابهات و نزدیکی فرهنگی و دینی یکی از دلایل اصلی انتخاب مالزی به عنوان کشور محل تحصیل برای دخترش بوده است.
در عین حال آقای اعتمادپور ارزان قیمت تر بودن مالزی در مقایسه با دیگر کشورها را نیز از دیگر دلایل انتخاب این کشور عنوان نموده است.
روناک اعتماد پور که در رشته کامپیوتر دانشگاه یو اس ام مشغول به تحصیل می باشد نیز با تاکید بر چندفرهنگی بودن کشور مالزی برقراری ارتباط آسانتر با مردم آسیایی را یکی از دلایل اصلی خود برای حضور در این کشور می داند.
در ادامه روزنامه استار از قول داتوک مصطفی وزیر آموزش عالی مالزی قول داده است که هیچ دشواری بابت اخذ ویزا گریبان دانشجویان ایرانی را نخواهد گرفت.
وزیر آموزش عالی مالزی در این خصوص اظهار داشته است " دانشجویان ایرانی دانشجویانی واقعی هستند که تحصیل در مالزی را به تحصیل در ایالات متحده آمریکا ترجیح می دهند."
آموزش عالی مالزی در برنامه نهم توسعه خود تعداد پنجهزار دانشجوی ایرانی را در میان یکصد هزار دانشجوی خارجی تا سال 2010 در نظر گرفته است.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب