خانه / اخبار ایران / گزارش ویژه مهر از نحوه اجرای اولین دوره جذب دانشجویان لیسانس در پزشکی

گزارش ویژه مهر از نحوه اجرای اولین دوره جذب دانشجویان لیسانس در پزشکی

بیا تو مالزی -

خبرگزاری مهر – گروه حوزه و دانشگاه : پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس برای نخستین بار در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام می گیرد و این طرح به صورت آزمایشی از بهمن آغاز می شود. طرح ابتدایی پذیرش دانشجوی پزشکی در وزارت بهداشت مورد تأیید قرار گرفته و دانشگاه علوم پزشکی تهران برنامه نهایی پذیرش را برای تأیید به وزارتخانه ارائه کرده است…

 

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر باقر لاریجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در تاریخ 25 اردیبهشت ماه سال 85 در مراسم بزرگداشت هفته خوابگاه ها در خصوص این طرح یاد آور شده بود : با ایجاد این نوع پذیرش، پذیرش دانشجوی پزشکی از سایر رشته ها امکان پذیر می شود و در این روش می توان از دانشجویان نخبه و برجسته دوره های لیسانس رشته های دیگر نیز دانشجوی پزشکی پذیرش کرد و این مسئله به عنوان یک طرح مطالعاتی تحت بررسی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرده بود: نمره کنکور در یک سال ممکن است کارساز نباشد و گرچه نمره های سال های دبیرستان هم اهمیت زیادی دارد اما فرد در مدت چهار سالی که در طرح جدید در نظر گرفته شده می تواند خود را بشناساند و بعد از اینکه آن چهار سال را با نمرات خوب سپری کرد، وارد رشته پزشکی شود.

لاریجانی اضافه کرده بود: تیمی در دانشگاه علوم پزشکی تهران مشغول بررسی ابعاد این کار و گذاشتن شاخص ها و جهات دیگر است و با هماهنگی وزارت بهداشت در زمان مناسب برنامه اعلام می شود، به نظر می رسد کمی طول بکشد اما در این کار جدی هستیم.

پس از این سخنان، دکتر لاریجانی در نوبت های بعدی نیز در مورد این طرح سخن گفت اما پس از پیگیری های مختلف به نظر می رسید که طرح در وزارت بهداشت مسکوت مانده است.

در حالیکه رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران از موافقت وزارت بهداشت سخن می گفت اما در تاریخ 30 دی ماه سال 85 افرادی مسئول در وزارت بهداشت از تصویب نشدن این طرح در وزارت بهداشت و مسکوت ماندن آن در شورای گسترش وزارتخانه خبر داده بودند.

پس از این برخوردها و واکنش و در حالیکه عده زیادی از داوطلبان که رویای پزشک شدن را در سر می پروراندند به پیگیری این موضوع می پرداختند، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفتگوی اختصاصی خود با مهر از تصویب این طرح و پذیرش دانشجوی پزشکی از دوره لیسانس برای اولین بار در تاریخ کشور خبر داد.

دکتر کامران باقری لنکرانی در تاریخ 7 مهرماه سال جاری در این زمینه در گفتگو با مهر گفت : مفاد درسی و دوره مذکور آماده شده است و تنها بر سر مکانیزم پذیرش داوطلبان بررسی های لازم صورت می گیرد.

باقری لنکرانی افزود : پذیرش دانشجوی پزشکی از دوره لیسانس مورد موافقت وزارت بهداشت قرار گرفته اما مسئله مهم این است که از بین لیسانس ها چگونه دانشجوی پزشکی پذیرش شوند.

وی اضافه کرد : پذیرش دانشجوی پزشکی از دوره لیسانس مکانیزم خاص خود را می طلبد. به طور حتم تعداد زیادی داوطلب پذیرش در این دوره خواهند شد بنابراین وزارت بهداشت باید با یک بررسی جامع و کامل مکانیزم پذیرش را مشخص کند.

وزیر بهداشت در ادامه به مهر گفت : در دوره اول پذیرش دانشجوی پزشکی از دوره لیسانس به دلیل جدید بودن نوع پذیرش تعداد محدودی داوطلب پذیرش می شوند. به احتمال بسیار بالا تعداد پذیرش در اولین دوره بیش از چند ده نفر نخواهد بود.

باقری لنکرانی در مورد استقبال دانشجویان از این دوره گفت : به طور حتم با اعلام این نوع پذیرش که به صورت پایلوت (آزمایشی) در دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز می شود، تعداد زیادی دانشجوی دوره لیسانس خواستار ورود به این دوره می شوند. امیدواریم با تعیین مکانیزم دقیق بتوانیم برترین داوطلبان لیسانسه را در دوره پزشکی پذیرش کنیم.

وی در مورد آمادگی وزارت بهداشت برای ایجاد این دوره به مهر گفت : این دوره جدید به طول کامل تعریف شده است و مفاد درسی و سیلابس های دوره مذکور کاملا آماده شده است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وزیر بهداشت در مورد آغاز زمان پذیرش دانشجوی دوره لیسانس در دوره پزشکی افزود : با توجه به اینکه این نوع پذیرش جدید است و به هیچ عنوان دوست نداریم بدون کیفیت برگزار شود، سعی می کنیم با ایجاد شرایط ممکن پذیرش را از بهمن ماه در دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز کنیم
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در آبان ماه در گفتگو با مهر از قطعی شدن پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس در این دانشگاه خبر داد و یاد آور شد: نحوه چگونگی پذیرش به زودی به اطلاع عموم می رسد اما زمان پذیرش بهمن ماه خواهد بود.

دکتر باقر لاریجانی خاطرنشان کرد: چارچوب های اولیه مشخص شده است و به محض نهایی شدن از سوی وزارت بهداشت به اطلاع عموم می رسد. آنچه تاکنون نهایی شده است این است که پذیرش دانشجو از دوره لیسانس برای تحصیل در رشته پزشکی به طور قطع در بهمن ماه انجام می گیرد و تاکنون نیز ضوابط چگونگی پذیرش آماده شده است.

لاریجانی در پاسخ به این سئوال که در مرحله اول چه تعداد دانشجو پذیرش می شوند، گفت: دوره اول، دوره پایلوت و آزمایشی است و تلاش بر این است که تعداد محدودی در این مرحله پذیرش شوند. این تعداد برای این است که بتوانیم آموزش بهتری ارائه دهیم و تا دانشجویان این دوره را به صورت کارا و موفق به اتمام برسانند از همین رو تعداد افراد زیاد اهمیتی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: مهم در این دوره این است که نظام مندی مناسبی داشته باشد و برنامه آموزشی دقیقی برای آن تدوین شود تا بتوانیم دوره را به طور کامل نهایی کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص آزمون ورودی یادآور شد: وزارت بهداشت در این دوره آزمایشی به دانشگاه این اجازه را داده است که نحوه ورودی را دانشگاه تعیین کند و شرایط ورودی را پس از نهایی شدن اعلام کند.

وی زمان احتمالی اعلام چارچوب اولیه پذیرش دانشجوی پزشکی از دوره لیسانس را هفته اول آذرماه ذکر کرد.

آئین نامه و ضوابط پذیرش دانشجوی پزشکی از دوره لیسانس در دانشگاه علوم پزشکی تهران نهایی و برای تأیید به وزارت بهداشت ارائه شد.

دکتر حسین کشاورز – معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگوی اختصاصی با مهر افزود: در این آئین نامه محورهایی از جمله معدل، امتحان کتبی و شفاهی، محدودیت سنی و رشته های تحصیلی مورد پذیرش قید شده است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: معدل دیپلم و لیسانس افراد شرکت کننده باید دارای یک حد نصاب خاص باشد و عدد قطعی آن پس از تأیید وزارت بهداشت در اطلاعیه دانشگاه ذکر خواهد شد.

وی اضافه کرد: محدودیت سنی برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است که افراد دارای سن اعلام شده، مجاز به شرکت در آزمون ورودی هستند.

کشاورز یاد آور شد: رشته های تحصیلی دوره لیسانس که مورد پذیرش برای شرکت در آزمون ورودی هستند، شامل رشته های گروه پزشکی مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رشته های زیست شناسی و شیمی مورد تأیید است.

وی افزود : شرایط خاصی نیز مطابق با آئین نامه های ناظر بر گروه استعدادهای درخشان برای این گروه از افراد در نظر گرفته شده است و این افراد می توانند بدون قید و شرطهای ذکر شده در آزمون ورودی شرکت کنند.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص آزمون ورودی پذیرش دانشجوی پزشکی از دوره لیسانس به مهر گفت: آزمون ورودی در دو بخش کتبی و شفاهی برگزار می شود که آزمون کتبی به صورت تعیین حد نصاب و رقابتی خواهد بود و دروسی که در آن مورد سئوال قرار می گیرد بیشترین شباهت را با آزمون جامع علوم پایه پزشکی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: دروس و ضرایب مورد نظر در اطلاعیه پذیرش دانشجو ذکر خواهد شد.

کشاورز یاد آور شد: آزمون شفاهی نیز بر اساس فاکتورهای مختلف طراحی شده است که به پذیرش افراد مناسب کمک خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: فرد پس از قبولی در آزمون های کتبی و شفاهی وارد دوره آموزش پزشکی می شود و به دلیل دارا بودن مدرک کارشناسی یا لیسانس و آزمون کتبی اخذ شده، حدود یک سال تا یک سال و نیم دوره علوم پایه پزشکی را می گذراند و ادامه دوره فیزیوپاتولوژی و کارآموزی و کارورزی را مانند دیگر دانشجویانی که از دوره دیپلم وارد می شوند ادامه می دهد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در صورت تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اطلاعیه پذیرش تا پایان آذرماه منتشر می شود. 

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

رییس‌جمهور: ایران برای گسترش روابط با مالزی آماده است

بیا تو مالزی - رئیس جمهور در دیدار “ماهاتیر محمد” نخست وزیر مالزی تاکید کرد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب