خانه / اخبار مالزی / گفتگو با مازیار ممدوح نماینده ایسام در دانشگاه UPM

گفتگو با مازیار ممدوح نماینده ایسام در دانشگاه UPM

بیا تو مالزی -

گفتگو با مازیار ممدوح نماینده ایسام در دانشگاه UPM. جهت دیدن متن مصاحبه بر روی ادامه متن کلیک نمایید…گفتگو با مازیار ممدوح – مدیر کمیتۀ اطلاع رسانی انجمن ایسام

متن زیر مصاحبۀ اختصاصی مهندس جوان با مازیار ممدوح – مدیر کمیتۀ اطلاع رسانی انجمن ایسام در مالزی می باشد. این متن، بنا به مکالمه تلفنی بیا تو مالزی با شخص مصاحبه شونده، دقیقاً همان مصاحبۀ اصلی مهندس جوان با ایشان و برای وبلاگ شخصی مهندس جوان تهیه شده بود. لذا درج این مصاحبه در سایر وب سایتها و وبلاگها که  مغایر با متن زیر باشد نشانگر اعمال نظرهای شخصی و دخل و تصرف در متن مصاحبه ایشان می باشد.

مصاحبه زیر شامل ده سوال جامع به منظور بازتاب انجمن ایسام در مالزی و تشویق دانشجویان برای کاندیداتوری انتخابات زود هنگام انجمن ایسام در ماه جولای می باشد .

1) جناب آقای ممدوح چند سال دارید رشته تحصیلی شما چه بوده است و در چه مقطعی درس می خوانید؟
تقریباً تا یکماه دیگه 27 سال، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد معماری هستم و در حال حاضر مشغول گذراندن دوره دکتری در علوم معماری می‌باشم.

2) چه شد که داوطلب نماینده شدن برای ایرانیان شدید؟
بعد از گذشت یک سال از آشناییم با انجمن ایرانیان با توجه به سابقه و توانی که درخود سراغ داشتم و البته با حمایت و تشویق دوستان و اطرافیان، تصمیم گرفتم بخشی از وقتم را به این کار اختصاص دهم. به نظر بنده، بزرگترین مشکل یک تشکل 1100 نفری، اطلاع رسانی درست و منظم می‌باشد. در حال حاضر جمعیت ایرانیان در یوپی‌ام به‌ همراه خانوادهایشان به بیش از یک چهارم جمعیت ایرانیان مقیم مالزی می‌رسد و این کمیت در نوع خود شایان توجه است. هم اکنون تعداد زیادی میل گروه و وبلاگ در خصوص اطلاع رسانی به دانشجویان فعایت می‌کنند که بسیاری از آنها متاسفانه عملکرد درست و سالمی ندارند، پس ضروری بود که در بالادست آنها وب سایتی جامع بدون هیچ‌گونه سمت و سویی ایجاد شود. وبنده با کمک دوستانم در این راستا قدم برداشتم.

3) آیا داشتن دو مسئولیت که هم رئیس دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده خود و هم و مدیر کمیتۀ اطلاع رسانی انجمن ایسام هستید، بر روی درس شما تاثیر نمی‌گذارد؟ یا حتی بر روی رابطۀ خانوادگی شما؟
علیرغم اینکه هم در قبال همکلاسی‌های خود و هم هموطنانم مسئولیت دارم، به ممد دوستان بسیار خوب و فعالم در دانشکده و همکاران وظیفه شناس در انجمن، سعی کردم کمترین تاثیر را بر روی درس و زندگی شخصیم بگذارد؛ البته به شخصه بیشتر به سمت دانشکده و مسئولیتی که در آنجا دارم، تمایل دارم و آنهم به دلیل همفکران و دلسوزانی است که در آنجا سراغ دارم. صد البته همسرم هم همیشه مایه دلگرمی من بوده است.

4) خوشبختانه در طول نمایندگی شما و بقیه دوستان شفاف سازی – انعکاس اخبارداخل ایسام خیلی خوب صورت گرفت چقدر به این مطلب اعتقاد دارید؟
مهمترین هدف نمایندگان می‌بایستی تشریک مساعی و شفاف سازی باشد، که این امر با توجه به صورتجلسات تنظیمی، در اساسنامه ایسام نیز درج گردیده است. اساساً وقتی شما نماینده جمعی از افراد تحصیلکرده ‌باشید، لزومی ندارد که بخواهید پنهان کاری یا محافظه کاری نمایید. بنده به شخصه افتخار می‌کنم که در طول این مدت از مصاحبت افراد فرهیخته و موفق جامعۀ خود بهره‌مند بودم.

5) آیا انجمن ایسام به نهاد خاص یا ارگان خاصی وابستگی دارد؟
شاید به نظر بیاید، انجمن ایسام برای جلب حمایت، باید زیر نظر دستگاه‌های دولتی باشد ولی در این مدت اینطور نبوده و ما با توجه به اینکه زیرگروه دانشگا ه یوپی‌ام می‌باشیم، تنها از قوانین دولت مالزی پیروی می‌کنیم. ولیکن با توجه به مسائل و مصلحت‌ اعضاء هیچگاه اجازه نمی‌دهیم ازعقاید و صلیقه‌های شخصی پیروی کنیم. و البته در راه مسائل و مشکلات همواره نیازمند کمک‌های معنوی از نماینده دولت خود در مالزی می‌باشیم.

6) چه کسی در سفارت بیشترین کمک را می کند و با گشاده رویی بیشتری با شما برخورد می کند؟
البته من خود به شخصه درخصوص مسائل و مشکلات که چندی پیش بوجود آمد، تنها با آقای سید حمید نور – کنسول محترم – که همواه وجود ایشان درسفارت جمهوری اسلامی مایه دلگرمی همه ایرانیان می‌باشد، برخورد داشتم. سایر همکاران به فراخور مسئولیت‌هایی که دارند ارتباط خاص خود را دارند. به عنوان مسال آقای تورج امینی با توجه به کبر سن و به عنوان مدیر کمیتۀ علمی و آموزشی با همه کارکنان سفارت علی الخصوص رایزن علمی، آقای دکتر عالی. آقای صمد دوستدار به عنوان مدیر کمیتۀ تفریحی و ورزشی، تنها در مورد برگزار کردن جام فوتسال که الحق در نوع کار بزرگی بود، با کنسول محترم در تماس بودند. خانم جادری به عنوان مدیر فرهنگی و دبیر وقت کنونی ایسام، با آقای نور و حاج‌آقا واحدی درتماس هستند.

7) آیا از عملکرد دفتر بین الملل دانشگاه راضی هستید؟ خدماتی داده اند؟ همکاری می کنند؟
در مجموع دفتر بین الملل دانشگاه عملکرد قابل قبولی در مورد مسائل و مشکلات ایرانیان از خود نشان داده است. البته انجمن با توجه به رابطۀ خوبی که نمایندگان پیشین )خانم جادری، آقای سلیمانی و کمالی ( با دفتر بین الملل داشتند، کماکان این رابطه حفظ شده است. به عنوان مثال از همکاری برای تأسیس رستوران ایرانی گرفته تا مدرسه ایرانی، که هم اکنون در مرحله رایزنی می‌باشد. حتی در مورد اخیر، برای زوجهای جوان ایرانی از طرف انجمن هدیه تدارک دیده شد و متعاقباً از سفارت درخواست تدارک مراسم کردیم ولیکن موفقیتی حاصل نشد. در نتیجه، ما بر آن شدیم تا از دفتر بین الملل تقاضای برگزاری مراسم نماییم و رئیس دفتر بین الملل دانشگاه، علیرغم داشتن برنامه سفر، مراسم زوجهای جوان ایرانی را در دستور کار خود قرار دادند.

8) اخیراً مطلع شدیم، ایسام به زوجهای جوان مبلغ 200 دلار هدیه می‌دهد، درست است؟
کاملاً درست است. این امر خطیر توسط پیگیریهای مستمرر خانم جادری و عنایت خاصی که نماینده رهبر در جنوبشرق آسیا به انجمن ایسام داشتند، تحقق گرفت. که امیدواریم مراسم ویژه این عزیزان که تا ظرف چند روز آینده به نحوه احسن برگزار شود.

9) مشکلات کار در رابطه با قبول کردن نمایندگی دانشجویان ایرانی چیست؟
ماهیت ایسام، انجمنی از میان دانشجویان و برای دانشجویان است و متعلق به هیچ شخص و گروه خاصی نمی‌باشد. متأسفانه مسائل و مشکلات زیاد است. اما مهمترین مسئله نبود پشتیبان مالی و معنوی، چه از طرف سفارت و چه از طرف دوستان دانشجو، برای انجمن است. شاید برخی فکر می‌کنند انجمن از سفارت تأمین اعتبار می‌کند. این مسئله فی‌الواقع کاملاً کذب است. حداقل در دوره فعالیت بنده چنین مسئله نبوده و ما (نمایندگان) جز در مورد جشن نوروز، که تنها بخشی کوچکی از هزینه‌های آن توسط سفارت تأمین گردید و الباقی تماماً از فروش کارت‌های شام تأمین شد. در دوره کنونی علیرغم موفقیت‌ها و عملکردهای قابل قبول انجمن و نیز علیرغم موافقتی که پیشتر با حضور نماینده ولایت فقیه در مالزی حاصل شد، تا این لحظه هیچگونه هزینه‌ایی و کمکی به انجمن پرداخت نگردیده است. و من معتقدم این حرکت مستقل، که انتظار می‌رود: در آینده بهتر و استوارتر پیشرود؛ بدون پشتیبانی، راه به جایی نخواهد برد و انجمن ایسام که به عنوان بزرگترین انجمن دانشجویی در سطح دانشجویان ایرانی خارج کشور شناخته شده است، با خطر افت قابل توجه مواجهه خواهد شد.

10) برنامه شخصی خودتان چیست؟ و سرنوشت وب سایت ایسام چه می‌شود؟
در خصوص ایسام، با توجه به مشکلات فراوان و نزدیک شدن به پایان تحصیل برخی از نمایندگان از جمله خود بنده، انجمن تصمیم به برگزاری انتخابات زود هنگام در اوایل ماه جولای دارد. در خصوص وب سایت ایسام که یک تنه توسط خود بنده مدیریت می‌شود انشاء ا… با توجه به اهداف و خط مشی گروه بعدی به آنها منتقل می‌گردد. در پایان امیدوارم در انتخابات بعدی افراد صالح و کارآمد فراخور نیاز فعلی و آتی انجمن انتخاب گردند.

منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

نایب قهرمانی تنیسور نوجوان ایرانی در آسیا

بیا تو مالزی - به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب