سه شنبه , 7 بهمن 1399
خانه / اخبار جهان / ۱۰بازیكن برتر تاریخ فوتبال جهان

۱۰بازیكن برتر تاریخ فوتبال جهان

بیا تو مالزی -

ازمارادونا و پله تا زیدان…
بازیكنان انتخاب شده توسط سایت معتبر YAHOO همگى در زمره ستاره ها و بزرگان بى چون وچراى فوتبال هستند اما چه بسا رده اى كه براى آنها در نظر گرفته شده با رأى موافق همه دوستداران فوتبال روبرو نشود.

 نكته دیگر اینكه نام هایى چون اوزه بیو، سوكراتس و جورج بست كه در میان ما نیستند همچنین رونالدو پرتغالى نیز از نگاه كارشناسانYAHOO دور نمانده اند تا نظر شما چه باشد .

مارادونا؛ نابغه اى ضدقواعد اجتماعى 
بازیكنى كه میان آن همه ستاره در قله مى ایستد باید دست كم یك مشخصه منحصر به فرد داشته باشد؛ دیه گومارادونا، یك شورشى ضد قواعد اجتماعى ، بازیكنى با ۱ مترو۷۲ سانتى متر قد و اندامى كه براى فوتبالیست شدن چندان هم مناسب نیست در جام جهانى ۱۹۸۶ به تنهایى كارى كرد تا با دستهاى او قهرمانى به نام آرژانتین ثبت شود. مارادونا نابغه اى كه نامش با موادمخدر از یك سو و با قد علم كردن مقابل مافیاى فوتبال درهم آمیخته است. 
پله؛ مردى با بیش از ۱۲۰۰ گل 
ادسون آرانتس دونا سمینتو، ملقب به پله با ۳ بار حضور در جام جهانى و به تعبیرى صاحب ۱۲۰۰ گل در مسابقات رسمى و وفادارى بى چون وچرا به باشگاه سانتوس به اسطوره زنده فوتبال بدل شده است. پله در دنیاى خارج از فوتبال نیز مردى خبرساز است علاقه او به ثروت در كنار وفادارى اش به سانتوس ، زبانزد است؛ مرد ۱۲۰۰ گله فوتبال، امروز در سن ۷۰ سالگى اگر در فوتبال كنار گود نشسته برعكس مرد نخست برخى آگهى هاى تلویزیونى است.تحت هر شرایطى پله در زمره برترین هاى فوتبال است حتى اگر زیردست مارادونا قرار گرفته باشد. 
كرایف؛ هلندى پرنده
مردى با ۳ توپ طلاى اروپا كه با آموزش هاى مربى بزرگ رینوس میشل به یكى از نام هاى ماندگار فوتبال بدل شد؛ كاپیتان تیم ملى هلند یكى از بهترین هاى دهه ۷۰ میلادى و بازیكنى كه به لطف وجود او بارسا به قله فوتبال اروپا رسید، تیمى كه بخشى از زیبایى  هاى بازى اش ، امروز نیز با حضور گواردیولا به نمایش درمى آید به همه چیز رسید مگر جام جهانى كه ۲ بار و درعین شایستگى از كنار آن گذشت در آلبوم تاریخى فوتبال همه جور عكسى از یوهان كرایف دیده مى شود . غیر از هنگامى كه مى توانست و باید در ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸ جام جهانى را بالاى سر ببرد. 
رونالدو؛ پدیده اى با زانوى كاغذى!
در جمع بزرگان لقب پدیده به رونالدو رسید ؛مرد برزیلى كه بخش زیادى از عمر فوتبال خود را با ژل غضروف مانندى در زانویش گذراند. در رئال مادرید و تیم ملى برزیل روزگار خوشى را تجربه كرد. جدا از ظاهر متفاوت؛ دندانهاى خرگوشى و آرایش موهایش رونالدو از جمله نادر مهاجمینى بود كه به اندازه خلاقیت هاى تاكتیكى اش از سرعت و قدرت بدنى بهره نبرده بود. گلهاى زیباى و تعیین كننده رونالدو در تیم هاى بزرگ اورپا و تیم ملى برزیل به ویژه در جام جهانى ۲۰۰۲ مقابل آلمان در خاطره تاریخى فوتبال به ثبت رسیده است؛ پدیده با زانوهایى كه به تعبیر كارشناسان كاغذى شده و در زمره بزرگان فوتبال نام آشنا دیده مى شود. 
بكن باوئر؛ مدافعى كه قیصر شد 
قیصر لقب تنها مدافعى است كه نامش در فهرست ۱۰ بازیكن برتر آمده است ؛ تصویر بكن باوئر را دست شكسته وبال گردن در جام جهانى 1970 و بالا بردن جام قهرمانى ۴ سال بعد در مونیخ مقابل هلند، بخشى از خاطره جمعى تاریخ وفوتبال است امضاى یك اسطوره را زیر خود دارد. بكن باوئر تنها بازیكنى است كه در كسوت مربى نیز جام قهرمانى بالاى سر برده ضمن اینكه به شهادت تاریخ او كسى بود كه در فینال جام جهانى ،۱۹۷۴ كرایف را از افتخار قهرمانى محروم كرد.
 
زیزو؛ سیاهه افتخاراتش كامل است
عملكرد زیدان در جام جهانى ۹۸ به ویژه ۲ ضربه سرى كه در فینال از جناح راست و چپ وارد دروازه برزیل كرد در نهایت افتخارى كه نصیب فرانسه شد چه بسا به تنهایى مى توانست نام او را در زمره بزرگان فوتبال جهان ثبت كند اما كارنامه «زیزو» پربارتر از این حرفهاست؛ در كنار جام جهانى ۹۸ مى توان به قهرمانى در یورو۲۰۰۰ و نایب قهرمانى در جام جهانى ۲۰۰۶ با آن حادثه ماندگار در تاریخ فوتبال اشاره كرد ضمن اینكه با یووه و رئال ما درید بازیكن الجزایر تبار فرانسوى هرچه جام بود یكى پس از دیگرى به مجموعه افتخاراتش اضافه كرد. ضربات  آزاد، دریبل هاى ریز، بازیسازى و ضربه هاى سروپا در جریان بازى همه و همه زیزو با واژه بى نظیر تعریف مى شود. 
آلفردودى استفانو؛ اسطوره اى بدون جام جهانى 
او را با لقب «مردى با ۳ پاسپورت» مى شناسند ؛ دى استفانو از منظر نسل دهه ۵۰ و ۶۰ میلادى بهترین بازیكن فوتبال حساب مى آید اما براى كسانى كه شاهد بازى او نبودند و فناورى آن دوران نیز اجازه ضبط و نگهدارى هنرنمایى او را نمى داد، اینگونه شناخته مى شود. دى استفانو ۵ دوره پى درپى جام باشگاه هاى اروپا را با رئال مادرید به دست آورد ضمن اینكه ۲ بار توپ طلاى اروپا و
۸ بار قهرمانى در لیگ اسپانیا را نیز باید به افتخاراتش اضافه كرد. بازى سرنوشت به بازیكنى با ۳ ملیت (آرژانتینى، ایتالیایى و اسپانیایى) اجازه نداد تا افتخار قهرمانى در جام جهانى را هم بدست  آورد. 
پلاتینى؛ سلطان میشل 
پلاتینى و به تعبیرى سلطان میشل یك نابغه فرانسوى كه رؤیاى یك نسل از فرانسوى ها را براى كسب افتخار و بازى در لیگ هاى بزرگ اروپا برآورده كرد. فرانسوى ریزجثه متولد شهر نانسى در استان لورن در تمرینات فرانسه براى نخستین بار در المپیك ۱۹۸۴ لس آنجلس ، طعم قهرمانى در یك میدان بزرگ را تجربه كرد. پلاتینى با تیم كوچك نانسى ، قهرمان جام حذفى شده و با راهیابى به تیم ملى فرانسه در راه ستاره شدن و ماندگارى در جهان فوتبال گام برداشت . حضور در جام جهانى ۸۲ و سپس ۸۶ و كسب عناوین چهارم و سوم جهان كافى بود تا جهان یك ستاره جدید را بشناسد. كسب توپ طلایى پى در پى (ركوردى كه چه بسا توسط مسى شكسته شود) قهرمانى هاى متنوع و متعدد با یووه در ایتالیا و اروپا به نظر كافى نبود تا سلطان میشل در رده هاى بالاى فهرست بهترین ها قرار گیرد چرا كه شكست ۳بریك در جام جهانى ۱۹۸۲ در شهر سویل اسپانیا مقابل آلمان، شانس رسیدن به فینال و به تبع آن قهرمانى را از فرانسه گرفت و پلاتینى را از افتخار قهرمانى در جام جهانى محروم كرد ، افتخارى كه مى توانست در كنار قهرمانى در یورو۸۴ ، كارنامه پربار سلطان میشل را تكمیل كند. 
لئو،ستاره ۲۴ ساله در میان اسطوره ها 
در طول این سالها چندین فهرست در ارتباط با برترین هاى فوتبال جهان عرضه شده و به تبع آن عده اى جایشان را به ستاره هاى تازه داده اند اما به ندرت پیش آمده كه یك بازیكن جوان جایى در میان برترین هاى تاریخ فوتبال داشته باشد اما این بار این قاعده شكسته شده و نام جوان اول بارسا ، ملى پوش آرژانتینى، لیونل مسى در فهرست ۱۰ بازیكن برتر دیده مى شود در واقعا نام «لئو» به طور طبیعى نباید در این فهرست دیده مى شد مگر اینكه باید گفت مسى یك بازیكن معمولى نیست و هر بار كه او با بارسا به میدان مى آید این ادعا، این واقعیت خود را نشان مى دهد همانگونه كه در دربى اسپانیا، در پیروزى مقابل رئال مادرید نقش ملى پوش آرژانتینى كاملا مشخص بود. صاحب ۲ توپ طلا كه باور بسیارى از كارشناسان سومین را هم به دست خواهد آورد باتوجه به معمولى نبودنش در قالب یك ستاره باید منتظر صعودش به پله هاى بالاتر و فهرست بعدى برترین هاى جهان بود. 
پوشكاش ؛ سرگرد سواره نظام و ستاره رئال مادرید 
سرانجام نوبت به یكى از بزرگان فوتبال جهان، بازیكنى از مدرسه نوآور و خلاق مجارستان در سالهاى دهه ۵۰ میلادى مى رسد، فرانس پوشكاش ، سرگرد سواره نظام ارتش مجارستان، عضو باشگاه «اوژپشت» و كاپیتان یكى از بزرگترین تیمهاى فوتبال اروپا پس از جنگ جهانى دوم در جام جهانى ۱۹۵۴ بود كه اسم و رسمى به هم زد. پس از اشغال مجارستان توسط ارتش شوروى ، سرگرد پوشكاش به اسپانیا پناهنده شد و با ۳۱ سال سن د رحالى كه ۲۰ كیلو از ستاره هاى آن دوران رئال مادرید ، كوپا و دى استفانو سنگین تر بود به عضویت باشگاه اسپانیا درآمد و در كسب ۳ جام قهرمانى اروپا همراه با رئال مشاركت كرد .
فرانس پوشكاش در ۶۳۱ مسابقه ۶۲۵، گل به ثمر رساند عملكردى كه تكرار در آن امكانپذیر نخواهد بود. پس از فروپاشى كمونیسم ، پوشكاش به كشور مجارستان برگشت و چند سال پیش در وطن خود چشم بر دنیا بست.
منبع:ابرار
منتشر شده در بیا تو مالزی

همچنین ببینید

چین تسلیم تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود؟

بیا تو مالزی - واردات نفت چین از ونزوئلا در ماه سپتامبر که شرکت‌های بزرگ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب